co sa vam zleho dneska pritrafilo

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8356 Nový příspěvek od Britt »

Já jsem dokonce viděl funkční lednici na plyn a nikdy jsem nepochopil, jak to vlastně funguje. Každopádně mě to přivedlo na myšlenku. Když se hned po kotrmelci využívaly haly po Rusákách v Milovicích a my jsme jezdili na kontroly, jestli tam někdo nekrade, ptaly se mě baby v kanceláři, co tam vlastně mají za zboží. Já hned spustil, že tam zrovna přivezli televize na plyn. Nejdřív na mě koukali jako na magora a když jsem spustil, že když mohly fungovat na plyn lednice, proč by nemohla televize a vlastně je jedno, jestli tam v obrazovce svítí plyn nebo elektrika. Jedna z bab si vzpoměla, že kdysi měli doma lednici na plyn a nastalo rodeo. Baby naskákaly do aut a jeli kupovat televize na chalupy, protože plyn byl levnější. Půl roku jsem se jim musel vyhejbat, jako jedovatýmu hadovi :smich: :smich:
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8357 Nový příspěvek od jean »

Čárls, nie, nie je lacná. Na spotrebe sa tá nová zaplatí. To nie sú vyčítané keci, to je reálna skúsenosť... U otca sme vyhodili starú calex, nič jej nebolo. Kúpili sme väčšiu, dokonca len B triedu na účinnosť, lebo od A triedy bol rozdiel v cene 50%. O rok znížili elektrárne platby za elektrinu o 30%. Otec mal jediný veľký spotrebič na elektrinu práčku, inak len plyn. Elektrický už len televízor a rádio, chladnička a mraznička. Tú chladničku som kupoval ešte za koruny, tie nemáme od roku 2009. A stále funguje. Už sa dávno zaplatila.

Britt, chladnička na plyn využíva tzv. sorpčný obeh - nemá kompresor. Funkcia ti jednoducho vysvetliť neviem, využívajú sa tam fyzikálne vlastnosti dvoch látok v závislosti na teple. Takéto chladničky sa za hlbokého mieru vyrábali v Nových Zámkoch. Pre funkciu potrebujú akurát byť vodorovne a mať zdroj tepla. Teoreticky by to fungovalo aj na ohrev z dreva.
Plynové sa predávajú aj dnes. https://mobilnechladenie.sk/autochladni ... jacia-sada

Pred rokmi som navrhoval využiť takýto obeh na klimatizovanie auta, tam je odpadového tepla dosť. Dodnes som nepočul, že by to nejaká automobilka skúsila. Možno som sa na to nemal vyprdnúť, mohol som byť bohaty :D

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8358 Nový příspěvek od Čárls »

já to nemyslel na spotřebě doma ale celkově výroba recyklace atd a navíc taky dnešní nevydrží to co ty starý věci
Víš kdyby nyní vyráběli kvalitně jak tenkrát s novými parametry tak se nemusí řešit reklamace a hlavně by ubylo věcí na recyklaci v tom je hlavně cesta jak šetřit jak přírodu tak nemrhat lidskou prací :friends:
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8359 Nový příspěvek od jean »

Pri chladničke je tá spoľahlivosť vykúpená práve spotrebou. Výmeníky musia byť z tenšieho materiálu, kompresor slabučký, ale tlak musí spraviť rovnaký, ako ten starý, čo mal 4-5x taký príkon. Ja hádam ani nepoznám človeka, komu vydržala chladnička menej, ako 10 rokov. To sa mi zdá fajn, nie?

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8360 Nový příspěvek od Čárls »

No je fakt ten tenkrat se dělal plech a smalt či co ale vydržel Dnes všude plast fajn je dokud lednička běží ale zkus ji vypnout vymejt a nechat vyschnout pak ji na 3 dni zavři
Upozorňuji nezapomeň na plynovou masku až ji otevřeš Jinak padneš smrady tohle ti stará lednička z 60 let nikdy neudělá :smich: :smich: a mužeš hádat proč :friends:
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Tomas6
Příspěvky: 5307
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8361 Nový příspěvek od Tomas6 »

A to není jen lednička mrazák. Ta kvalita šla do háje u všeho. Koupíš pračku a za 2 roky ji můžeš spravovat páč teče. Troubu mi opravovali v záruce dvakrát. Televize po třech letech měla pruh přes obraz. Bojler po 6ti letech uvnitř rezavý jak liška.A to nekupuju to nejlevnější. Jediné co jakž takž drží je myčka. A to taky čekám kdy se vys..e.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8362 Nový příspěvek od jean »

Zaujímavé, že niektoré veci sa dejú len niektorým ľudom :)

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8363 Nový příspěvek od Čárls »

Jo ale hlavně je to o štěstí na jakej padneš kus a je jedno za kolik je peněz a jaká značka případ ze života dvě televize stejná značka koupený ve stejný den kamarád koupil a jelikož byli ve stejným baráku jen o patro níž tak na jednu už 3 reklamace druhá bez problémů funguje asi nějaký čaroděj či co :smich:
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8364 Nový příspěvek od Sadra17 »

Britt píše: sob zář 24, 2022 5:39 am Já jsem dokonce viděl funkční lednici na plyn a nikdy jsem nepochopil, jak to vlastně funguje.
to má dneska každý karavan 8)
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8365 Nový příspěvek od ota »

Babička kdysi tu absorbční ledničku měla. Jistě pamětníci pamatují. Taková velká almara s kulatejma rohama. Uvnitř jen malej prostor. Mělo to snad 15 cm silný stěny. Byla oproti klasické ledničce pěkně tiché. Měla ji haldy roků furt funkční. Ani nevím kam se potom poděla, když se barák prodal. Ona tam měla vcelku dost těhle starejch pokladů. Elektrický kamna, ty byly parádní. Ty měly snad půl tuny. Ale krásně zdobený a hodně starý, samozřejmě funkční. Měly takovej velkej knoflík na celou ruku. Tím se otáčelo a přepinalo výkon. Bylo to přez jakousi rohatku něco jako je ten velkej litinovej vypinač hvězda trojuhelník. Takovej to mělo stejnej odpor na tom kole. A asi 6 poloh. Nádhernej kus nábytku. 8)
S těma spotřebičema mi to jednou vysvětloval starej praktik, velmi chytrej pán. Vždy musíš spotřebovat tolik energie, aby to fungovalo. To platí i u ledničky. Není to o tom že koupíš novou lednici a projedeš desetinu energie. Záleží na motoru kompresoru co má za příkon a dobré izolaci škatule. Ty moderní jsou pochopitelně šizený kde se dá. Proto se to brzo zjebe. Stejně tak to bylo teď když jsem se u servisu ptal na tu lednici od souseda. Největší položka na opravu by byla práce servisáka. On by musel vykuchat celej ten chladící vergl a najiť únik kapaliny. Z 98% to prý je uvnitř v té izolaci. A pak to spravit a napustit kapalinou. Záruka žádná, protože je to tak šizený, že to může po té manipulaci prdnout jinde.
Teď je ptázka, jestli je poměr stará kvalitní věc co vydrží 30 roků a nová šizená věc kterou po 5 letech zahodíš a koupíš novou. Tedy klidně já mám lednici 30 let. A soused má už pátou novou v třídě ,,A". Kdo má menší náklady na provoz lednice? Já s nákupkou 5000 Kč jednou za 30 let a nebo soused s nákupkou 30 000 Kč za 30 let?

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8366 Nový příspěvek od jean »

Ak sused meni chladnicky kazdych 6 rokov, tak asi to nebude kvoli porucham

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8367 Nový příspěvek od Čárls »

Přesně Oto tak to je a navíc zmařený lidský práce vyrobit co nejlaciněji a prodat nejdráž stačí se podívat na sběrák co je tam věcí a co se musí recyklovat a co to stojí peněz z daní a aj v ceně výrobku to zaplatíš Navíc ty starý věci maj svý kouzlo Máma má kalexu cca taky těch 30 let dvoukompresorovou aj mražák a Pokud má naskladněný mražák tak vypne mražák pod ledničkou až se to vejde tak zas vypne mražák a nacpe do mražáku pod ledničkou Dnes už takovou asi neseženeš nebo se prohneš
Jinak u starých ledniček se ten unik hledal snadno oddělal se plech vzadu a nebo bylo celá na vršku lednice lehce demontovatelný a opravitelný dnes v ramci dizainu je to nacpany za obalem a zapěněný izolací
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8368 Nový příspěvek od jean »

Ja ešte hodím trochu hrachu na stenu - Chladnička Calex 150L z 50. rokov, ktorú ste spomínali - ročná spotreba 700 kWh. Chladnička Liebherr zo súčasnosti - ročná spotreba 66 kWh, Cena 1200 Euro. Ročná spotreba tej calexy pri minuloročných cenách u nás 112 euro. Takže cenu tej Liebherrky prepáli za 11 rokov. A to som sem dal schválne drahú značkovú chladničku, LH je asi topka, čo sa dá kúpiť...
Chladnička Amica, ročná spotreba 128 kWh - trieda F, cena 299 euro. Rozdiel proti calexe 572kWh ročne = 3 roky a 120 dní návratnosť. Takže Oto, aj ked tvoja 30 ročná už bude mať cca 2/3 spotrebu proti tej starej calexe, tak je sused na tom s 6 modernými chladničkami lepšie.

To už ani nebudem spomínať, že obe tie súčasné majú cez 200L objem...

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8369 Nový příspěvek od chobotek »

To máš se vším, lidi nemají problém projebávat prachy po malých troškách a pak se jednou proberou a jsou nasraní na celý svět :D Pak přichází ta fáze racionalizace, to je tak polovina textu v některých tématech. Původně jsem chtěl vysvětlit princip absorpční chladničky a porovnat účinnost chladícího cyklu s kompresorovou, ale bylo by to úplně k ničemu.

Pokud jde o ceny těch nových věcí, ty jsou prakticky zadarmo ať se podíváš na co chceš. Dneska nikdo nedá za elektromotor několikaměsíční plat (proč byl asi jeden motor na statku ve skříňce), je v kdejakém krámu a navržený tak, aby ho o moc nepřežil. Chladničky pracují s vyššími tlaky, jsou prakticky zadarmo... Za mě je takový svět v pořádku, zákazník to tak chce.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8370 Nový příspěvek od Čárls »

Těch 150 litrů Calexu jsi z 50 roků vyhrabal kde :friends: V 50 letech pro domacnosti byli k dostání tak 100 litrový obsah ale 150 litrový se dělali asi tak od poloviny70 let a pro papaláše neb jsi ji nekoupil běžně na krámě a ani v tý době nebyla potřeba neb pokud jsi nakupoval tak na každý vesnici byl krám kam se chodili prakticky skoro každý den
Mlíko se nabíralo do toho co jsi si přinesl doma se svářelo takže prakticky deněnebo obden jsi měl čerstvý mlíko to pamatuji ještě jako klučík :) Pak Lahve s červeným víčkem 3procentní a s modrým 2procentní nakonec přišli sáčky a to byl konec nesmrdutého mlíka To co se prodává nyní je katastrofa krabičák co se nedá pít
Ono to je teda asi tak a ta lednice co měla babička rozhodně 2Kw na den nesežrala
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Odpovědět

Zpět na „Putyka“