co sa vam zleho dneska pritrafilo

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8926 Nový příspěvek od ota »

Oco taky ve švestkách jak říkáme, jsou parádnický šípky. Ty by Ti to schroupalo bez požvejkání. Maji tam i 10 cm silný klacky. Ty si tam rostou jako z vody. Ale chodím si tam trhat šípky jsou pěkný baculatý! Jsou vysoký jako okolní stromy.
No a na přikládání musíš mít jak se u nás říká ,,šufnu". Po ní to pěkně šoupeš do kotle. A nebo ,,fasovku". To je zase jakože uřízlej uhlák s madlama. Tím se nabírá droboť, nebo uhlí a fasuje se tím kotel.

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8927 Nový příspěvek od Míšánek »

to fikejz: No jo, jenomže není pak problematické a složité tu štěpku v normálních domácích podmínkách pak skladovat tak aby proschla a nezačala plesnivět?
Co se týče zpracování a následného zužitkování haluzí jako palivo jsem právě z toho důvodu celou dobu spíše nakloněn tomu špalíkovači, který přecijen dělá větší kusy, které by nemusely mít takovou tendenci k určité degradaci při konvenčním skladování.
Pletu se?

Právě říkal jsem si že bych časem od biboše pořídil tu jeho mašinu a byl bych už komplet mechanizovaný co se týče zpracování jak větší "kulatiny" (poloautomat) tak i zpracováním zbytků (špalíkovač) a tím by byl "bez práce" využit doslova celý strom, což je má ideální představa

fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8928 Nový příspěvek od fikejz »

Štěpku skladuji ve skladu s prkennou podlahou a laťovými stěnami potaženými pytlovinou, ale díky tomu, že je vybudován ve svahu je zároveň nad zemí, takže větrá ze všech stran. Špalíky jsou v tomhle ohledu jednodušší. Taky ne každý kotel zvládá spalovat jemnou štěpku.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8929 Nový příspěvek od oco13 »

Taky ne každý kotel zvládá spalovat jemnou štěpku.
Presne toto - lahšie je štiepku vyrobiť ako s ňou zakúriť. :D

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8930 Nový příspěvek od Míšánek »

Takže v podstatě se dá říct, že má úvaha a směr smýšlení je opravdu ta jednodušší a "správnější" cesta :)
V budoucnu by se jednalo o Blaze Harmony, takže zplyňovák. A teda i skladování by pro mě bylo evidentně jednodušší.

Díky za odpovědi, pánové ;-)

fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8931 Nový příspěvek od fikejz »

BH mám objednaný, montovat by se měl letos na jaře. Tak pak dám vědět jak se v něm topí. Zatím co mám informace tak by měla být lepší hrubější štěpka. Takhle jemná by se měla přinejmenším kombinovat s kusovým dřevem. No uvidím.

Teď topím v H41 - spodní odhořívání a tahle jemná je do ní ideální. Krásně se sesýpá. Na kotel jsem vyrobil nástavec, aby vydržel hořet déle a na přední část roštu jsem dal plát 4mm plechu tak jak to pro spalování dřeva doporučoval výrobce už kdysi dávno. Při zatápění dám dolů nějaké noviny, trochu natrhaného kartonu z krabic a navrch nasypu štěpku. Ani nepřeklápím zatápěcí klapku, jen otevřu vzadu zkratku tahů do komína a za chvíli už kotel hučí jak piliňáky. Jediný co je potřeba tak přikládat dřív, než štěpky odhoří pod spodní hranu přikládací komory - tu k tahům směrem do komína, nebo když se to stane tak dám nejprve hrst jemných březových větviček (ty mě štěpkovač nechává v delších kusech - cca deset patnáct cm) a štěpku sypu až na ně. Pak si nezasypu plamen a jeho cestu do tahů. V opačném případě se tvoří hořlavé plyny, ty pak chytnou od žhavých uhlíků najednou a kotel "střílí / bafá" než se rozhoří tak jak má.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8932 Nový příspěvek od ota »

To Fikejz jezdí ke mě kluk co topí štěpkou. Občas zkurví štěpkovač, nebo požere s ním pletivo, nebo mu dělám nože. Povídal že topil štěpku v Emce? Nebo tak nějak povítal ten kotel. Pak si koupil zplynovací. A povídal, když byla štěpka málo suchá nebo dost syrová špatně to hořelo. Že ten předchozí kotel požral uplně všechno v pohodě. Nevím jak mu to teď funguje, už tady dlouho s ničím nebyl. Optal bych se ho. Ale co povídal naposledy musí štěpku sušit, aby byla pěkně suchá a kotel jel jak má. Dřív to prej vůbec neřešil, nasypal a topil.

hobr
Příspěvky: 3814
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8933 Nový příspěvek od hobr »

Topím špalíky v normálním kotlu Slokov Variant. "Sežere" všechno. Dříve jsem topil aj syrové piliny z klasického katru. Normálně to hořelo, jen se muselo častěji přikládat a nesmělo být víc jak - 5°C.
Špalíky jsou výborná věc, nejlepší z kadlačí, trnek, zkrátka z tvrdého dřeva. Z topolů stojí za houby - rychle hoří a hodně to dehtuje. Topím tak už drahně let, pořizovací náklady jsou dávno zpět. Akorát rok od roku mi příprava topiva trvá delší dobu... :(
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8934 Nový příspěvek od fikejz »

Oto, co mám informace tak to BH, by mělo nedoschnutou štěpku zmáknout dobře. Každopádně to uvidím na vlastní oči. Já vlastně ani nevím jak moc je suchá. Nikdy jsem její vlhkost neměřil. Jednu zimu štěpkuju a druhou tím topím. Třeba budu muset vyměnit štěpkovač za něco co dělá hrubější. :-/
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8935 Nový příspěvek od ota »

No tak to bude asi dobrý. Ono co píšu, tak na podzim poštěpkovali a tu zimu topili. Protože pořát neměl skladovací ( sušící ) prostor. A ještě material měl vždy syrovej. Když sehnal něco suššího bylo to zázrak.
Zase co tu býval kdysi hajnej koupil si kotel na dřevo a za 5 let ho propálil. Jenže hajnej, topil dřevem hned po tězbě. Souše moc neměl. Pak koupil celou novou vložku a tuším nerez a pak si už sháněl suché dřevo.
To Hobr drahně let s mojím tatíkem, jezdívali jsme pro piliny. K jednomu pánovi k pile. Syrovina, že jsme museli i třeba odházet, aby byly sušší. Tatik vrtkoleno míchal piliny s uhlím. Samo víc pilin! Po 10 letech kotel tekl. Přišel soused všeuměl a to máš z těch pilin. Dusíš to a voda z pilin a síra z uhlí a to sežralo kotel. Nasoukal se do polelníku a tenkrát tu H51 zavaril. Asi za dvě sezony tekl znovu. Ale touž nyl doma jinej kotel připravenej, nevím Variant? Dali jsme ho tam a tatík opět piliny a uhlí
Myslím že 9 let a kotel v piče. Pamatuju se v zimě jsme jezdili pro ty piliny a vykutali vchod do té hory pilin a brali ze vnitř. Pak to bylo jako iglu. Na vchod jsme hodili pytlovinu, aby to nezamrzlo. Na voziku za autem nástavky co se vešlo. Každou chvíli se jezdilo. Pak chlápka trefila mrtvička a bylo pi pilinách. No je tomu dost roků. Ale myslím si, co se ušetřilo za uhlí těma pilinama, vyhodilo se za novej kotel vždycky. Pamatuju se, tatík ve sklepě starej kotel rozřezal, aby jsme ho lehčeji dostali ven a ta šachta pro palivo byla jak pozlátko vyšusovaná. Dala by se stříhat ručníma nůžkama.

hobr
Příspěvky: 3814
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8936 Nový příspěvek od hobr »

Oto, první kotel mi vydržel 25 let. A to jsem ho nešetřil. Ke konci začal téct, tak následovalo "lepení" svářečkou a vydržel ještě rok. Současný (stejné značky, aby se nemusely předělávat trubky) topí 3tí zimu a spokojenost. Ještě k ceně - dal jsem za něj asi 32tisíc, dnes stojí 63+++,-
[url]https://www.aaaradiatory.cz/kotel-na-tu ... gKoWfD_BwE[/url
Špalíky nadělám přes zimu a na podzim topím. Není to ideál, ale mám málo místa na uskladnění. :ano:
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8937 Nový příspěvek od fikejz »

Já tu H41 mám co jsem koupil barák (od 98 roku). Tenkrát mě ji prodal kámoš za 500,- prý jestli nechci skoro nový kotel, že přechází na plyn a topil v něm asi dvě zimy Já ho moc kupovat nechtěl, vždyť v tý době v baráku ještě nebylo ústřední topení jen kamínka v každý místnosti a v koupelně lázeňský válec. To Háčko za svůj život moc uhlí nevidělo. Něco málo u kámoše a tak pět metráků co byl v baráku zbytek po předešlých majitelích ;-)
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7804
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8938 Nový příspěvek od Chose11 »

Napůl zkrchlý špalek dřeva a fiskarska se zastavila o botu, to byl fofr, nemít komisňáky a ocelovou špičku, tak jsem byl na chirurgii...
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8939 Nový příspěvek od krajan »

o dovod viac stiepat stiepackou :smich: :smich:
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#8940 Nový příspěvek od Sadra17 »

Po 6 letech jsem zjistil že mám v autě obráceně zapojený palivový filtr :shock: blbý je že jsem ho už dvakrát měnil ale nikdy nad tim nepřemejšlel a dal ho jak byl :'(
malej traktorista v malým traktoru

Odpovědět

Zpět na „Putyka“