Politika, neshody, atd. VI

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Slávek55
Příspěvky: 455
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Politika, neshody, atd. VI

#2521 Nový příspěvek od Slávek55 »

Když to mám nastartovaný tak ještě jak píše Ota o jezdění v Americe.Mám tam bratrance.Tam nejdou pěšky ani 250 metrů.Jedou autem.A pokud jste četli co závidí Američani žijící v Praze nám,tak to,že tady jezdí městská doprava a nemusíme jezdit auty.

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14515
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Politika, neshody, atd. VI

#2522 Nový příspěvek od DanculSK »

ota píše: pon bře 20, 2023 6:06 pm Kluci mám kámoše a jeho syn je u nějaké velké společnosti ajťákem. Jezdí pořat do zahraničí. Vždycky přijede a vypráví, co kde mají jinak. Kámoš pak vypráví mě. Vloni byl v Kanadě. V nějakém .
Prej buďme rádi, za ty neše klidný poloprázný silnice! :D
počkaj za par rokov , budu este prazdnejšie, aby v emarike mohli jazdiť
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Politika, neshody, atd. VI

#2523 Nový příspěvek od ota »

Jo pantatík pamatuje a vypráví, jo byly doby kdy jel traktorem pro řízky do cukrovaru a po cestě domů nikoho na silnici nepotkal za celou cestu. Nebo když jel pro cement ( jak on říká siment ) tak na cestě tam i zpět potkal tak málo dopravních prostředků, že je spočítal na prstech ruky. Já si z něj vždycky dělám srandu ,,dědo a to bylo když jsete ještě jezdil po silnici sám, žejo"? :smich:

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14515
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Politika, neshody, atd. VI

#2524 Nový příspěvek od DanculSK »

ako malý haranti sme v zime hravali na ceste v dedine hokej.... dnes nemyslitelné :zapomel:
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Politika, neshody, atd. VI

#2525 Nový příspěvek od *123 »

Slávek55 píše: pon bře 20, 2023 6:14 pm Do firmy jsem kupoval první kapesní kalkulačku v roce 1984 v Čes. Budějicích v Tesle ELTOS a to bylo řečí nežli to vedení povolilo.Stála 600 Kč.A uměla pouze základní funkce.Před deseti lety jsem ji dal dvouletému vnukovi na hraní.
Takže tato dneska již nepoužívaná technika není tak stará.Tedy myslím v ČR.A kdo z vás ještě začínal na logaritmickém pravítku? Pamatujete pravítko?
Nevím čemu říkáš pouze základní funkce a nerad bych Ti rozkopával bábovičky ale kalkulačku na fotce jsem si kupoval v r.1982 při nástupu na SŠPP, stála snad dobře pamatuju 800Kčs, schovávám si jí na památku a funguje dodnes. Tyhle a jim podobné z dovozu jsme měli ve třídě všichni a protože to bylo studium při práci, jako večerka, tak jsme si většinu knížek a pomůcek nechávali ve třídě. Že si jí někdo z denních vypůjčil, to bylo běžné ale že by se někomu kalkulačka ztratila, o tom fakt nevím.

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Politika, neshody, atd. VI

#2526 Nový příspěvek od *123 »

jean píše: pon bře 20, 2023 6:09 am Pán generál asi chýbal v škole, ked sa preberali počty potrebné k útoku a k obrane a s tým súvisiace odhadované straty. 300000 vyradených Ukrajincov na 100000 rusákov, pričom rusi útočia ako za veľkej vlasteneckej. Tak určite... A preto už 2x mobilizovali, lebo zatiaľ majú vyradených len 100000 ludi.
Tak ve škole asi někdo chyběl ale zrovna toho generála bych nepodezíral. Kdepak jsi slyšel ten nesmysl, že útočník nutně musí mít větší ztráty než obránce?
Třeba taková válka v Iráku. V r.2003 déémokoalice na Irák zaútočila, dobyla ho a myslíš, že měla větší ztráty než irácká armáda? Ale kdeže, právě naopak.
Nebo II. světová válka. Němečtí nacisti zaútočili na Polsko a dobyli ho, po něm přepadli a dobyli Benelux a Francii a měl wehrmacht několikrát větší ztráty než polská, belgická, francouzká a britská armády dohromady? Kdeže, protože kdyby jo, tak by wehrmacht přestal nejspíš existovat a němci by neměli s čím zaútočit na Sovětský svaz.
A po zahájení operace Barbarossa - nacisti útočili, Rudá armáda se bránila ale měla stotisícové ztráty až do vítězství pod Moskvou a ve Stalingradu. Dál operace Citadela - nacisti útočili, Rudá armáda se v kurském oblouku bránila ale měla při obraně větší ztráty než němci. A dál - nacisti začali ustupovat a bránit se a najednou měli větší ztráty než Rudá armáda a to až do Berlína. Při osvobozování území Polska, ČSR atd ... padlo méně rudoarmějců, kteří útočili, než nacistů, kteří se bránili a ustupovali.
Takže kdo v té škole vlastně chyběl? Nebo to tak podle tebe nebylo?

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Politika, neshody, atd. VI

#2527 Nový příspěvek od *123 »

Nějak špatně jsem vložil odkaz na kalkulačku, takže znovu:
Obrázek

Tomas6
Příspěvky: 5306
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Politika, neshody, atd. VI

#2528 Nový příspěvek od Tomas6 »

Kalkulačky fajn. Taky jsme je na učňáku už měli, ale ve škole na základce neexistovalo. No je to poznat, páč kolikrát když ti má někdo vracet peníze v obchodě, tak bez kalkulačky to nedokáže spočítat.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8508
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Politika, neshody, atd. VI

#2529 Nový příspěvek od bourač »

Slávek55 píše: pon bře 20, 2023 6:14 pm Pamatujete pravítko?
pamatuju, dokonce jsem na něm i počítal, ale jen krátce protože kalkulačky už byly.
Takže zmizelo v propadlišti dějin...
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Politika, neshody, atd. VI

#2530 Nový příspěvek od *123 »

Za mě jsme ještě na učňáku kalkulačky mít nesměli, neexistovalo, jedině logáro,to až potom na průmyslovce a dovolili to jen nám, pracujícím večerňákům. Já byl tehdy starší, ne o moc ale byl, než profesorka češtiny :smich:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Politika, neshody, atd. VI

#2531 Nový příspěvek od ota »

Když jsem dělal s plechem a stříhal na nůžkách, vše bylo v milimetrech. Naučil jsem se sčítat odčítat jednoduchým způsobem. A to uměli všichni kdo stříhali na nůžkách. Dostal jsem mladýho kluka k sobě a ten než to nadatloval do kalkulačky, kterou si přilepil na nůžky a já dělal na druhé straně ,,cuksfíru" rostl jsem z něj. On se nenaučil počítat z hlavy vůbec.
Uplně mě fascinují mladé prodavačky, když mám 10 ks čehosi a ona si nadatluje do kalkulačky 10x sumu a pak šťastně vyřkne sumu. Naposledy se mi to stalo minulej tejden. Byl jsem v obchodě kde prodávají pivo. Mladá slečna, nebo mladá paní, nevím kolik roků, ale kolem 25. Donesl jsem basu s pivama k ponku. A pivídám ji že ,,10 Radegastů a 10 Kácovů." A ona hledá v papírech že Radegast je kus za tolik a Kácov za tolik kus. Vyndám potřebnou sumu z peněženky a ona datluje do kalkulačky: 10x sumu za Radegast a 10x sumu za Kácov. A říká cenu. Co myslíte, dokázala to blbě spočítat? Já už sumu v ruce a ona řekla číslo. A já no tak to snad ne? A ona že bych to špatně sečetla? A znovu datlovala do kalkulačky. A pak jejda já udělala chybu je to tolik. Já ji podal peníze a ona kouká, vy jste si to tak rychle spočítal z hlavy? :vysmech: :typek: :jazyk: Jakože násobilku desti? Na kalkulačce?

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Politika, neshody, atd. VI

#2532 Nový příspěvek od ITS »

Nevšiml si někdo v pátek článku na seznamu o tom, jak neumějí počítat budoucí maturanti ekonomických oborů ? Bylo to i s fotkama testů. Jednoduché slovní úlohy a výsledky ne jenom špatně, ale úplně stupidně ( třeba stolař dělá postel za 360, pak zisk a dph v procentech a počtář se dopočítal ceny 46000,-) . Večer ten článek už nešel nalézt. Chtěl jsem dát odkaz, protože někdo s přehlasovaným O , tady psal, jak nás mladí ekonomové spasí.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8508
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Politika, neshody, atd. VI

#2533 Nový příspěvek od bourač »

Tome všimnul, ale nečetl. Mám na seznamu nějaký nepodstatný maily, takže se mi zobrazuje uvodní stránka. Čtu jen nadpisy, zbytek považuju za strátu času. (moc tendenční témata)
Taky tam byl někdy článek že se uvažuje o zrušení matematiky pro vyšší stupně škol...
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Tomas6
Příspěvky: 5306
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Politika, neshody, atd. VI

#2534 Nový příspěvek od Tomas6 »

No šak jo. Z 360 plus zisk a dph 46000. To umí počítat skvěle. :321:
Já když v roce 95 vychodil že základky, tak abych se dostal na učební obor automechanik, bez přijímacích zkoušek, jsem musel mít na vysvědčení v 8. třídě maximálně trojky. A to tuším že jen 3 nebo 4. Když někdo chtěl na gympl tak musel mít samé jedničky, max dvojku z tělocviku. A to ještě dělal přijímačky. To co bylo mezi, tak mohl na nějakou průmku, nebo ekonomku, to co bylo po mně tak nějaký malíř, elektrikář, instalatér. A když už opravdu nějaký moc lempl, tak tu u nás bylo v Lípě učiliště, přezdívalo se mu fofrškola, nebo oxford, tam to bylo jen na 2 roky a chodili z tama, teda někteří, celkem slušně zruční zedníci, tesaři, malíři. Ale to bylo tak vše. Jako mi se s mým prospěchem o nějaké střední škole mohlo jen zdát
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

zetör
Příspěvky: 1481
Registrován: pát pro 02, 2016 6:08 pm
Bydliště: ndr

Re: Politika, neshody, atd. VI

#2535 Nový příspěvek od zetör »

ISS spočítej nám to správně.Deset z deseti s VSŽ by to nedalo ani s kalkulačkou z Tuzexu😄

Odpovědět

Zpět na „Putyka“