Exhumace

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Exhumace

#1 Nový příspěvek od bourač »

nemůžu za to že mám osobní zkušenosti z různých oborů :-/
eště se mi nechce spát a pár přispěvovatelů mě inspiruje napsat tento příběh.
Omluva předem ;-)
Končí II. svět. válka. Českem táhnou různý bojůvky na různý strany. Různý ty Ustašovci, Vlasovci, RA, SS.

Nějací partyzáni zabouchali večer na dveře u prarodičů mojí bejvalky. Tady na severu čech. Přinesli mimino, asi půlroční.
Jeho matka - ruska - se prý někde zasekla a není kdo by se o dítě postaral.
Prabába s dědkem se chlapečka ujali a přidali ho ke svým podobně starým 3 dětem.
Dali mu jméno Vasil. Kluk normálně prosperoval a celá rodina ho přijali jako svého.

Když bylo klukovi nějak 8-9 let objevila se najednou ruska, znala celý příběh a byla to jeho matka. Celou dobu ho hledala.
Chtěla si ho odvézt do Ruska. Pro Vasila to byla zcela cizí ženská a nechtěl se od prabáby hnout.
Ruska to pochopila a když viděla že se tady má skvěle, nejspíš mnohem lépe než by se měl v Rusku nechala jim ho.
Mimo jiné z ní vylezlo že když ho tahala po lesích jako mimino, vařila mu odvar z máku - aby spal a nebrečel.

Nevím jestli to byla příčina toho že měl velmi slabé srdce a ve 20letech zemřel.
Zvláštní osud, ale ještě není konec. Pochovali ho tady nedaleko na místním hřbitově. Někdy v roce 1965.
Bejvalku jsem poznal někdy 1985. I její širší rodinu - strýce Josefa a Mirka kteří vyrostli spolu s Vasilem. Vasil byl jejich bratr se vším všudy a nikdo neřešil že není pokrevní.
Já jsem o něm nevěděl nic. Bylo to už 20let co umřel a nemluvilo se o tom.

Někdy v roce 1990 sedíme s bejvalkou doma. Zítra má pohřeb pradědek bejvalky, ten co vychoval Vasila.
Pohřeb zařizuje bejvalky strýc Josef, . Den před pohřbem, večer přijede strýc Pepík s hrobníkem a že potřebují pomoct.
Hrobník začal den předem kopat na rodiném hrobě místo pro dalšího nebožtíka. Obvykle se rakev spolu s zemřelým po nějakých letech rozloží a na místo se může uložit další.
Rakev s Vasilem se nerozložila, kvůli spodní vodě. Ani Vasil se nerozložil, teda jako rozložil ale ne zcela.

Hrobník nám řek ať si dáme přes obličej mokrý plíny, vezmeme na sebe hadry který pak na hřbitově zahodíme a jdem mu pomoct - aby byl hrob na zítra ráno připraven.
Vlezl jsem s hrobníkem dolů do 2 metrové díry. Dal mi igelitovej pytel. Měl načaté víko od rakve, tak ho odtrhnul a gumovými rukavicemi začal polorozpadlého Vasila vyndavat a skládat do toho pytle co jsem mu držel. Šlo to snadno Vasil se rozpadal, jen nohy od kolen dolu byly ještě celkem tuhé maso i s kalhotami.
Já i Josef jsme předem vypili asi litr vodky. Byl jsem tedy jak dělo, jinak bych to nedal. Pamatuju si že v tom smradu občas byla cítit i vůně smrkového jehličí z věnců ktery se taky zachovaly. No hrobník vše vysbíral, pytel jsme vytáhli nahoru. Vyházel starou rakev. U hřbitovní pumpy jsme se svlékli do naha, umyli, hadry vyhodili.
Druhý den proběhl pohřeb bez problémů. Pytel s Vasilem po spuštění rakve s jeho adoptivním otcem dal hrobník dědkovi k nohám.

Lituju Josefa, že se musel zúčastnit takové akce s jeho bratrem. Lituju i Vasila, že měl tak zasranej osud a eště ani 20let po smrti neměl pokoj.

Dobrou noc :vysmech:
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Exhumace

#2 Nový příspěvek od Leo »

Brrr, to je téma. Když jsem dělal na technických, tak jsme uklízeli hřbitov. Občas našli nějakou kost, jak se to vše neuklidilo, když se kopali hroby. U svačiny nám hrobník vyprávěl, co všechno z těch hrobů tahal. A my ztráceli chuť na jídlo. Když byl nebožtík kostlivec, tak to bylo super. Kosti sesypal, dal do šátku, a zahrabal do hrobu. Když tam našel nebožtíka ještě v celku, tak co s ním? Tenkrát měl patálii z toho, že vyhrabali celou rakev a hodili ji do odpadu ze hřbitova. I s nebožtíkem. Ještě napůl celým. Hrobník byl alkáč, jinak by se z toho asi taky zbláznil. Vedle hřbitova je krematorium, tak to prý mu sebralo plno kšeftů.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Fizz
Příspěvky: 7851
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Exhumace

#3 Nový příspěvek od Fizz »

To je téma do sychrava...

Jedna stavba v kopcovité části naší země, nejdriv jsme nasli zakopaný koně, smrad hroznej, původně tam byla stodola, sousedi říkali: zdechl jim kůň tak ho pritloukli na vrata od stodoly, chodili odřezávat a týden grilování, pak uz vsude smrad muchy soused ze zavolá policajty, no a kun nebyl. (Zmizel ve stodole pod zem) nechal to být aby mu zas nerozbili oknaa nechodili srat na auto (jo fakt). Za par měsíců se tam začali motat policajti, mysleli že kůň, a von né, babka zmizela duchod chodil. Babka prý na slovensku, do týdne stavení prázdný jen pes tam zustal. No pak to koupil kdosi pak jinej a pak třetí, pro toho jsme to bourali a staveli novej dům, spis nez bourání pytlování odpadků.

Stodola sla k zemi, a v rohu jsme rovnali hlinu najednou pytle, na odpadky těžký, jeden se roztrhl smrad jak kráva, pointa je asi jasná, nakonec tam byla babka i se strycem.

Nejvíc nerozumím tomu jak se sebou lidi navzajem zachází jako s odpadem. Proč proboha?
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

hobr
Příspěvky: 3814
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Exhumace

#4 Nový příspěvek od hobr »

"Pár" hrobů jsem kopal. Pokud se předpokládalo, že se tam bude pohřbívat, tak se hrob kopal hlouběji. Kosti se dávaly do šátku a potom zpět do hrobu. Další nebožtík (tuším nejdříve po 12cti letech) se dával nad starou rakev. Ale to co píšeš jsem nezažil...
Kdysi byl u nás v dědině hrobník a pohřbíval mělko. Někdo se ho ptal: "Neměl by ten hrob být hlubší?" Odpověď hrobařa: "To stačí, ještě mi žádný nebožtík neutekl!"
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Uživatelský avatar
Cobrow
Příspěvky: 3511
Registrován: ned úno 13, 2011 8:50 pm
Bydliště: Brno

Re: Exhumace

#5 Nový příspěvek od Cobrow »

Tak v tomto oboru mám nějakou praxi taky. Před x lety jsem pro firmu sehnal zakázku na restaurování hrobek. Dělalo se jich celkem 9 , a jeden obelisk ( sloup, se sochami z 1.sv války).
Nějaké staré rakve a ostatky oblečení a kostí jsme sbírali. Nějaký pád mezi rakve, volně ložené lebky ...atd, to jsou nejsilnější...
Ale takové silné zážitky jako pan Bourač, nebo Fizz , díky bohu nemám.... klobouk dolů, kluci...

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Exhumace

#6 Nový příspěvek od Pavel »

tady jedny uklizeli hrob ostatky odvezli klesu mladej sel ze psem a nasel to ja mu doma neveril tak nejaky kosti prines jako dukaz pruser jak hrom hned v baraku policajti nastesti se vse vysvetlilo

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3597
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Exhumace

#7 Nový příspěvek od ladiki »

kopal jsem hroby v cca 17 letech jako brigádu...nejhorší jsou hřbitovi, kde je spodní voda, tam je nebožtík někdy v rakvi otočený tváři dolů, což zpusobí proudění spodni vody.....také tělo pak není celkově rozložené....dávali jsme si do hadry přes hubu takové ty kulaté WC bloky :pistol:

Joe66
Příspěvky: 1502
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Exhumace

#8 Nový příspěvek od Joe66 »

Par neboztikov som obliekal,ze mrtvych sa netreba bat + nedaleko byval hrobar,ze co to sme ako deti tiez pozazivali ale ked moj kamarat mal suseda na patologii a ten doktor mal rodinu na ukrajine,ze par krat sme chodili ku nemu kupovat ukrajinske cukriky,lacnejsi alkohol a podobne veci a skladoval to v pitevni tak ma smiech presiel ked pitval neakeho par rocneho neboztika-exhumovaneho a pritom este ujedal z sendvica tak na to som uz zvyknuty nebol :jazyk: Ale pre neho to bolo bezne ked som sa ho pytal. Ze jest v smrade pri porcovani rokmi sa rozkladajuceho tela :typek: Podobny zazitok ako ked som ako maly chlapec sedel v aute pred zatvorenymi zavorami na zeleznicnom priecesti a videl ako panko tlacil bycikel a chcel stihnut prejst cez zavory ale nestihol a vlak ho doslova ,,porcoval,, pod kolesami a ked s piskotom zastavil tak po pol hodinovom alebo hodinovom cakani som videl ako policajti zbierali tie roztrhane pozostatky od krvy do vriec :jazyk: Ze tiez nechutne :( A minule mi sused poziarnik hovoril ked som sa ho pytal,ze ku akemu zaahu isli kedze som pocul sireny tak vraj samovrah skoncil pod vlak tak preto mali vyjazd ale tie nove vlaky maju tu spodnu akoby ,,lyzinu,, ci akoby spojler tak mladeho38 rocneho len odhodilo na bok a rychlo mu zlomylo vazy ,ze nebol ,,posekany,, na drobne. Ze zivot pise rozne pribehy :-/

Fizz
Příspěvky: 7851
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Exhumace

#9 Nový příspěvek od Fizz »

Určitě je to o zvyku tady v okolí je spousta míst kde při rytí zahrádky tahas kosti.
Tuhle jsme prohlubovali sklepek, asi o 30cm, no kostí většinou zvířecích, lidský zuby, kus čelisti, město osídleny par set let, historický centrum, tohle kousek od hradeb, úplný drobky ale je to všude.
Kde to tahali na polích při orbě, lebky hnáty atd, to skládali ke krizkum koncem tydne to odvezli fararovi, starej dedek když sme kopali vodu kolem jeho pole přišel povykládal a ja si to rad poslechnu co a jak bylo, tak že třeba i dvs trakaře týdně odvozil když tam jeho tatík začal hospodařit.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14518
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Exhumace

#10 Nový příspěvek od DanculSK »

...no Bourači, silný príbeh....
:shock:
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

Odpovědět

Zpět na „Putyka“