Elektromobilita reálně - Fiat 500e test, recenze

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Elektromobilita reálně - Fiat 500e test, recenze

#1 Nový příspěvek od rezis »

Vzhledem k tomu, že na internetu panují dva tábory lidí. Z nichž jedni elektromobily milují a druzí nenávidí rozhodl jsem se sám si to vyzkoušet.

Abych si hned koupil elektromobil na tak střelený zase nejsem. Nicméně domluvil jsem se na měsíčním zapůjčení Fiátka u firmy Protech-e z Prahy. Zatím s firmou skvělá komunikace. Pán v telefonu velice ochotný tak jsem zvědav na reálné setkání.
Fiat 500e neumožňuje rychonabíjení a dojezd v tomto počasí je reálně okolo 100km - cesta z Prahy do Ostravy prý trvá cca 12 - 14hodin. Tak mi zítra držte palce. :)
Postupně pak přidám sem do tématu zkušenosti a poznatky. Tak abych případně někomu pomohl se v tom vyznat. Případně uvítám vaše zkušenosti.
Sice mám něco nastudováno nicméně bude to boj - musím se naučit který kabel, kterou nabíjecí stanici, jak spustit nabíjení atd.

A proč Fiat 500e když se dá za stejných podmínek půjčit třeba e-Golf ? Protože když je vidíte vedle sebe tak Fiátek má duši, vypadá jako rebel, zatímco e-Golf je takový.... nudný Golf jako každý jiný.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: Elektromobilita reálně - Fiat 500e

#2 Nový příspěvek od rezis »

"suché" údaje později doplněny o poznatky

Fiat 500e se vyrábí pouze v Kalifornii a zde se dováží individuálně. Byl vyhlášen elektromobilem roku 2013. A často je prohlašován za nejzábavnější elektromobil na trhu. Zároveň patří k cenově nejdostupnějším. V Kalifornii je poskytována záruka na akumulátor 8 let nebo 150tis km. Za tuto dobu garantují, že kapacita akumulátoru nepoklesne o více než 20%.

Tabulkové hodnoty:
Výkon: 111Hp
Kapacita akumulátoru: 24kWh
Dojezd: léto 190km, zima 140km
Zrychlení 0-100km/h: 8,6s
Možnosti nabíjení: 230V 16A (běžná zásuvka) - 8 hodin, 400V (5kolík 32A) - 4,5hodiny (nabíjí pouze z jedné fáze), Mennekes Typ1 -YAZAKI - 4,5 hodiny nebo více (záleží na výkonu stojanu)

Aktualizace 07.12.2019 Jízda Praha Dětmarovice nezkrácená verze ZDE
Jízda Praha - Loket - ujeto 75km průměrnou rychlostí 62km/h zbývající kapacita 35%, spotřeba 15,2kWh/100km, dojezd dle PC ještě 51km (topení vypnuto, tempomat 85km/h)
1-ní. nabíjení ČEZ Loket - nabito na cca 85% za 1,5Hodiny - nutno mít čip ČEZ (stojí 500kč/měsíc bez omezení počtu nabíjení)
Jízda Loket - Jihlava - ujeto 55km průměrnou rychlostí 73km/h zbývající kapacita 40%, spotřeba 14,5kWh/100km, dojezd dle PC ještě 58km (topení v automatu 18C, tempomat 85km/h)
2-hé. nabíjení - bezplatná stanice v Bille - nabito cca 82% za 1,5hodiny - nutno být registrovaný na http://www.evmapa.cz + mít v telefonu internet přes který se stanice ovládá.
Jízda Jihlava - Velká Bítěž - ujeto 60km průměrnou rychlostí 67km/h zbývající kapacita 33%, spotřeba 14,7kWh/100km, dojezd dle PC ještě 52km (topení v automatu 18C, tempomat 85km/h)
3-tí. nabíjení - bezplatná stanice na náměstí v Bítěži - u stojanu stojí dost blbě dva fosilové, Spouštím přes evmapu nabíjení -Fiátek jen zabliká a napíše chyba nabíjení. Zkouším to ještě dvakrát pak se to chytá a nabíjí. Nicméně pomalu. Po 2,5hodinách se dostávám asi na 75% na což opravdu nemám nervy.
Jízda Velká Bítěž - Rousínov - ujeto 56km průměrnou rychlostí 70km/h zbývající kapacita 32%, spotřeba 14,0kWh/100km, dojezd dle PC ještě 42km (topení v automatu 18C, tempomat 85km/h)
4-té. nabíjení - Stojan ČEZ na Benzině v Rousínově - pohoda klídek za 1,5hodiny jsem na svých oblíbených 85% (opět na čip ČEZu)
Jízda Rousínov -Olomouc - ujeto 55km průměrnou rychlostí 78km/h zbývající kapacita 38%, spotřeba 14,0kWh/100km, dojezd dle PC ještě 52km (topení v automatu 18C, tempomat 85km/h)
5-té nabíjení - OC Haná Olomouc, stojan ČEZ - Nabíjím na 92%
Jízda Olomouc - Klimkovice - ujeto 87km průměrnou rychlostí 66km/h zbývající kapacita 22%, spotřeba 13,1kWh/100km, dojezd dle PC ještě 36km (topení většinu cesty vypnuté, tempomat 82km/h)
6-té. nabíjení - stojan ČEZ Klimkovice - Stojan na udaných souřadnicích není, nalezena u kina, baterka 22%, Fiátek píše doba nabíjení asi 9hodin. Po chvíli odjíždím s nabitými 2%
Jízda z Klimkovic do Ostravy - Baterka svítí nasraně červeně 16%. Nicméně na této trase jsem ujel z baterkou vybitou z 91% na 14% 101km za vlastně z celé cesty nejhorších podmínek (stoupání)
7-mé. nabíjení -stojan ČEZ Ostrava na Hornopolní - pohoda domů mám 22Km takže ve 45% odjíždím.

Dnes ráno s ním mamka jela trasu do obchodu a zpět. Ujela cca 11km stálo ji to 10% baterky. Vrátila se spokojená. Auto totiž topilo okamžitě.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
sita
Příspěvky: 1170
Registrován: pát bře 13, 2009 3:10 pm
Bydliště: Křemže

Re: Elektromobilita reálně - Fiat 500e

#3 Nový příspěvek od sita »

Tak tahle aktivita me opravdu zajima. O F500e uz premejslim skoro rok. Mam nejake propocty, ze pri najezdu aspon 15tkm rocne by se to auto melo zaplatit i pri porizeni na 5ti lety uver (oproti fosilu). Mam na mysli samozrejme ojetinu s cca 50tkm najezdem za cca 10.000EUR.

Ta tvoje Fiat 500e bude nova nebo taky ojeta? Pokud ojeta, tak zkus zjistit, jestli baterie jsou puvodni...

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: Elektromobilita reálně - Fiat 500e

#4 Nový příspěvek od rezis »

Mělo by to mít najeto cca 71tis km. Zítra ráno ho přebírám tak pak budu chytřejší. Vlastně jsem rád, že to není úplně nové neboť mohu hodnotit i zbytek. Rozhodně už teď vím, že na dálnici to není.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 1935
Registrován: ned dub 21, 2013 12:25 pm
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromobilita reálně - Fiat 500e

#5 Nový příspěvek od elbarto »

Piš, piš, piš to je zajímavé téma. Jsem skeptikem, který by moc rád změnil názor.

pql
Příspěvky: 467
Registrován: pon črc 09, 2007 4:09 pm
Bydliště: u Sobotky

Re: Elektromobilita reálně - Fiat 500e

#6 Nový příspěvek od pql »

měl jsem taky půjčený, na dojezd 10 km do práce skvělé

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Elektromobilita reálně - Fiat 500e

#7 Nový příspěvek od Leo »

Já si říkám, jak bude pak "levný" provoz těchto autíček, protože do budoucnosti se prorokuje citelné zdražení elektriky. K tomu cena nových baterek. A jestli to pak zvládne rozvodná síť s energií.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Shrek
Příspěvky: 3338
Registrován: úte říj 21, 2008 8:55 pm
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Re: Elektromobilita reálně - Fiat 500e

#8 Nový příspěvek od Shrek »

Bud sledovat, pac z meho pohledu je to slepa cesta, ale uvidime. Akorat mam strach, ze mesic je malo a nevyprcha z tebe prvotni nadseni, kor kdyz tak nejak uvazujes o porizeni eletriky.
S cenou kw to dopadne stejne jako treba s cng, cena na trhu se nemeni, stat prisel na to ze je tu moc aut na cng, tak porad zvysuje spotrebku. Uz jsem pro jedno cng auto jel, a vecer jsem jeste guglil vyhody a nevyhody a nasel jsem vyvoj ceny, diky spotrebni dani se to pro me stalo nesmyslne. Myslim, ze to same se stane s eletrikou urcenou pro dobijeni aut.
Ale fandim ti za odvahu si to vyzkouset a jet pro to az do Praha.
Na dojizdeni par km asi supr vec, nenicis spalovak studenymi starty, ale jinak jsem spise skeptik.Vcera jsem si dal 3 kolecka kolem sidliste nez jsem nasel misto na zaparkovani. Dobijeni doma je tedy tady uz ted nesmysl.
No a na hovnovinkach na me hned po odeslani tohohle, vykouklo tohle.
https://www.garaz.cz/clanek/vzrustajici ... paign=null
Docela desiva situace.
Naposledy upravil(a) Shrek dne pát pro 06, 2019 7:22 am, celkem upraveno 1 x.
Kazdy vi co delam, jen se to nesmi psat v podpisu. V kolonce povolani je to snad v poradku, pokud ne, tak kolonku z duvodu zbytecnosti odstranit.
O cenach prodavanych veci nediskutuji.
roztrhnisikusnuhakem zavinac gmail.com

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Elektromobilita reálně - Fiat 500e

#9 Nový příspěvek od DYK »

Určitě se to vyplatí a bude se to vyplácet čím dál víc :vysmech: https://fdrive.cz/clanky/cez-zdrazuje-n ... -tolik-464
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromobilita reálně - Fiat 500e

#10 Nový příspěvek od Atlan »

Realne to vidim tak, ze pod kapotou optimalizovany spalovaci motor, pre nabijanie akumulatora, co umozni vykurovanie automobilu v zime, zvecsi dojazd,pohon zabezpecia eelktromotory.

Inak ak baterky, tak len vyhrievane sedacky a predne, zadne okno aby ste v zime nieco videli a nezamrzol vam zadok.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
sita
Příspěvky: 1170
Registrován: pát bře 13, 2009 3:10 pm
Bydliště: Křemže

Re: Elektromobilita reálně - Fiat 500e

#11 Nový příspěvek od sita »

ad posmevacci: jste jak maly deti. Je snad jasny, ze je to mysleno jako druhy auto do rodiny na denni pocuky do 100km s nabijenim pres noc doma ze zasuvky ne?
Naposledy upravil(a) sita dne pát pro 06, 2019 10:55 am, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Elektromobilita reálně - Fiat 500e

#12 Nový příspěvek od Britt »

Máme doma 2 auta a nemusíme uvažovat jestli jsou nabitá nebo ne. Tankování stihnu za pár minut, takže mám jasno.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
sita
Příspěvky: 1170
Registrován: pát bře 13, 2009 3:10 pm
Bydliště: Křemže

Re: Elektromobilita reálně - Fiat 500e

#13 Nový příspěvek od sita »

Jasny no, ja to mam ted taky tak, ale poctive si zapisuju kazdy tankovani a kazdou udrzbu fosilniho agregatu a vypada to, ze by se daly setrit zajimavy penize... To je duvod proc me to zajima...

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Elektromobilita reálně - Fiat 500e

#14 Nový příspěvek od Britt »

Šetřit? Kdo chce opici, musí mít i na banány. Klasický auto mi opraví na každém patníku a prakticky na počkání. S elektromobily to tak snadné nebude.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
sita
Příspěvky: 1170
Registrován: pát bře 13, 2009 3:10 pm
Bydliště: Křemže

Re: Elektromobilita reálně - Fiat 500e

#15 Nový příspěvek od sita »

Britt: barak sis taky nezateploval a je ti jedno kolik protopis, protoze chces opici a mas na banany?

Odpovědět

Zpět na „Putyka“