Koupě nového malotraktoru, Šálek nebo jiné značky?

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
S.Filip
Příspěvky: 12
Registrován: ned bře 05, 2023 6:12 pm
Bydliště: Vimperk

Koupě nového malotraktoru, Šálek nebo jiné značky?

#1 Nový příspěvek od S.Filip »

Zdravím, jsem tu nováček nicméně potřeboval bych takovou "drobnou" radu, možná i pohled současných majitelů různých strojů, co se výběru nového malotraktoru týče a kde jinde by mi mohli poradit než zde...
Vybírám nový malotraktor, na značkách, na práce okolo domu, budu s ním obdělávat brambory, sem tam do lesa (štípačka, možná i naviják),lopata do zadních ramen či rám na dřevo, do budoucna bych na něho chtěl udělat i čelní nakladač nebo podkop, líbil by se mi za to i cepový mulčovač. Aktuálně mám Varinu ale to je jaksi nedostačující stroj který věčně přetěžuji, nemluvě o absenci hydrauliky a vývodového hřídele (prostě už je mi Varina malá :) ).
Další aspekt co mi zužuje výběr je podstatně úzký vjezd do dvora u domu, vhodný pro traktor okolo 120 šířky a poté i relativně obratný protože za vjezdem (brankou) je ve vzdálenosti 250 cm stodola (branku nelze rozšířit, nanejvýše jen o pár cm, z jedné strany dům z druhé sousedův pozemek...) traktor tedy musí na takto malém prostoru zatočit o 90°.
Koukám po malotraktorech jako je Solis 26 9+9, John Deere 3036EN, Captain 273 a Cabrio Comfort od pana Šálka (takový společný jmenovatel je synchronizovaná převodovka).

Solis 26 9+9
+ reverzní synchronizovaná převodovka
+ pohon 4x4 s uzávěrkou zadního diferenciálu
+ polohová hydraulika
+ dělené brzdy
+ údajně nejprodávanější malotraktor tudíž by mohl být i lepší servis
+ PTO 540 a 1000
- rychlost jen do 20 km/h
- jednolamelová spojka
- cena pro zatím neznámá, pan Havel z Jindřichova Hradce mi ve třech mejlech nebyl schopen odpovědět kolik ten stroj stojí :-/ :jazyk:

John Deere 3036EN
V podstatě dost podobný stroj jako Solis
+ dělené brzdy
+ polohová hydraulika
+ reverzní synchronizovaná převodovka
+ pohon 4x4 s uzávěrkou zadního diferenciálu
+ v základu větší kola 24"
+ silnější motor
+ je to jelen tak bych očekával větší kvalitu a potažmo i snazší servis a dostupnost náhradních dílů díky zastoupení značky "na každém rohu" i když je traktor vyráběný v indii
+ z fotek/videí patrná silnější přední náprava než u Solise
- jednolamelová spojka
- PTO jen 540 a 540E
- rychlost opět jen 20 km/h
Cena je cca do 400k

Captain 273
+ (malé plus) rychlost 23,4 km/h
+ cena
- nejspíše asi horší dostupnost náhradních dílů a servis
- (malé mínus) převodovka 8+2 synchronizovaná

Cabrio Comfort
Tady to bude trošku složitější...
+ rychlost 30 km/4
+ český výrobek tudíž snazší servis a dostupnost dílů
+ v základní výbavě uzávěrka předního diferenciálu
+ v příplatkové výbavě dvoulamelová spojka
+ v příplatkové výbavě etážový závěs
+ brzdy i na přední nápravě
- menší rejd
- absence dělených brzd
- "hloupá" hydraulika (nicméně na rozdíl od ostatních má dvojčinnou pístnici na ramenech)
- trochu subjektivní pohled ale zadní závěs působí poněkud drobnějším dojmem a menším (nižším) zdvihem než ostatní (v podstatě stejný závěs jako je na TK)
- cena

A teď trochu mé filozofie, všechny z těchto traktorů přichází v úvahu, všechny mají svá pro a proti, nicméně u malotraktoru pana Šálka mám pár otazníků, v podstatě proti všem ostatním se jedná o naprosto odlišnou konstrukci (patně asi vycházející ze strojů jako je TK či MT8 50) proto by mne třeba zajímalo jak moc vhodný je tento malotraktor pro čelní nakladač či lopatu v zadním tříbodovém závěsu, jako nejslabší místo tohoto malotraktoru vnímám rouru a přírubu (ve které se malotraktor "kroutí") přeci jen to je o proti ostatním, kteří mají velkou litinovou převodovku jako velký traktor, naprosto odlišná konstrukce co na mne nepůsobí příliš pevně (ale třeba se pletu, proto sem také píši), navíc díky této konstrukci nelze udělat podvázání pro čelní nakladač tak nevím jestli v takovémto použití traktor příliš netrpí (také pan Šálek v manuálu k jeho nakladači píše že se s ním nesmí rozdružovat zemina a že je určen pro nakládání sypkého či kusového materiálu ) no zkráceně řečeno, působí na mě dojmem že bych ho mohl snáze zlomit nebo ohnout v polovině :typek: ...ale jak říkám třeba se pletu je to jen můj subjektivní pohled. Nicméně se mi na něm líbí maximální rychlost a dvoulamelová spojka, samozřejmě i servis. Takový větší mínus tvoří spíše hydraulika/ zadní tříbodový závěs. Také si nejsem jistý zda by mi díky menšímu rejdu zajel do dvorku..
Shrnuli to do pár slov tak vlastně nevím co si z toho vybrat :-/ tak bych uvítal nějaké vaše názory na tyto stroje, ať už subjektivní nebo objektivní či přímo uživatelské zkušenosti. Případně kdyby jste věděli o jiné značce s podobnými parametry tak sem sní (nechci moc slyšet Kubotu protože jejich ceny jsou sebevražedně vysoké :pistol: i za stroj co má jen obyčejnou nesynchronizovanou převodovku) a připomínám, hledám stroj na značkách takže žádné dovozy bez papírů co nelze přihlásit. Věřím že je zde prostor pro zajímavou diskuzi, nechť vyhraje ten nejlepší (v rámci poměru cena/výkon :typek: ) :pohar:

:zapomel: Snad jsem svůj problém nepopsal příliš stručně :D

Pavel
Příspěvky: 8273
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Koupě nového malotraktoru, Šálek nebo jiné značky?

#2 Nový příspěvek od Pavel »

na salka ho solis sme koukali nakonec se koupil kiot a zatim spokojenost

Zetor15
Příspěvky: 881
Registrován: stř bře 09, 2011 8:47 pm
Bydliště: Plzen

Re: Koupě nového malotraktoru, Šálek nebo jiné značky?

#3 Nový příspěvek od Zetor15 »

Muzu se zeptat jaky model kioti?

Ja mam 4010 uz dva roky a zatim spokojenost.

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3615
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Koupě nového malotraktoru, Šálek nebo jiné značky?

#4 Nový příspěvek od ladiki »

Filipe...

musíš porovnávat stejné.
Ten John nemá homologaci. Je to indická verze podobně jako třeba Kubota B2441 a obojí se sem začalo dovážet. Na značky je nedostaneš.
Pokud uvažuješ o čeláku, tak musí být zapsaný v TP...takže žádny samodomo nebo polský bazoš.

Takže teď jde o to, kolik do toho všeho chceš dát peněz a porovnat si pro sebe poměr cena/výkon. Taky budeš muset nakoupit nářadí.

Z uživatelského hlediska Ti jistě vyčaruje úsměv na rtu John 3038, Kubota B2261, Kioti CX2510, Branson 2500, Iseki TM, Shibaura SB....
Pak je ten Solis, FarmTrac, Captain, YTO a jistě i jiné...

Prakticky všechny stroje mají své +/- a jen ty se musíš rozhodnout, co ocekáváš. Jestli výkon hydrauliky, rejd, servisní zázemí, hmotnost traktoru, volby pneumatik, možnosti sklopení rámu ROPS pod stromy, reverz nebo rovnou automatickou převodovku...... Všechny stroje a jejich práci si najdeš na YouTube. Objedeš nějaké předváděčky a pak třeba zjistíš, že stroj nebude dostupný nebo Ti ho prodejce prodá jinému zájemci, ze kterého má vyšší potenciál.....

Zetor15
Příspěvky: 881
Registrován: stř bře 09, 2011 8:47 pm
Bydliště: Plzen

Re: Koupě nového malotraktoru, Šálek nebo jiné značky?

#5 Nový příspěvek od Zetor15 »

Jen doplnim ze celak nemusi byt zapsany v Tp ale pak musi mit sve vlastni doklady.

Ready
Příspěvky: 409
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Koupě nového malotraktoru, Šálek nebo jiné značky?

#6 Nový příspěvek od Ready »

K přístupu prodejců od ofic Kubota(zvažoval jsem koupi funglovky) přidám perličku......vytipoval jsem si traktor a začal obvolávat prodejny s Kubotou,kde by byla opravdu skladem,abych si ji prohlédl naživo a ujistil se,že je to ono.....ne všude,kde byla internetově skladem byla skladem doopravdy.....pak jsem jednu slavnostně našel a po telefonu domlouval návštěvu,prodejce jedna ochota....jak zjistil,že veškeré příslušenství ve své podstatě už mám (1 trojbod) a chci jenom povýšit v technice,položil velmi záludnou otázku.....a potřebujete ten traktor vůbec?????? No chtěl bych ho,proto snad volám a zjišťuji......no já myslím,že i s tím starým jste spokojen :smich: .....tak jsem za třetinový peníz koupil ojetého Kubotu japonce a chrochtám si blahem......dokud se něco nevysere.....proto jsem chtěl EU verzi,kvůli servisu,smůůůla,nepustíš chlupa,nemáš nárok :D

S.Filip
Příspěvky: 12
Registrován: ned bře 05, 2023 6:12 pm
Bydliště: Vimperk

Re: Koupě nového malotraktoru, Šálek nebo jiné značky?

#7 Nový příspěvek od S.Filip »

ladiki píše: čtv bře 09, 2023 1:29 pm Filipe...

musíš porovnávat stejné.
Ten John nemá homologaci. Je to indická verze podobně jako třeba Kubota B2441 a obojí se sem začalo dovážet. Na značky je nedostaneš.
Pokud uvažuješ o čeláku, tak musí být zapsaný v TP...takže žádny samodomo nebo polský bazoš.

Takže teď jde o to, kolik do toho všeho chceš dát peněz a porovnat si pro sebe poměr cena/výkon. Taky budeš muset nakoupit nářadí.

Z uživatelského hlediska Ti jistě vyčaruje úsměv na rtu John 3038, Kubota B2261, Kioti CX2510, Branson 2500, Iseki TM, Shibaura SB....
Pak je ten Solis, FarmTrac, Captain, YTO a jistě i jiné...

Prakticky všechny stroje mají své +/- a jen ty se musíš rozhodnout, co ocekáváš. Jestli výkon hydrauliky, rejd, servisní zázemí, hmotnost traktoru, volby pneumatik, možnosti sklopení rámu ROPS pod stromy, reverz nebo rovnou automatickou převodovku...... Všechny stroje a jejich práci si najdeš na YouTube. Objedeš nějaké předváděčky a pak třeba zjistíš, že stroj nebude dostupný nebo Ti ho prodejce prodá jinému zájemci, ze kterého má vyšší potenciál.....
Na John Deera jsem se ptal, meljem, u prodejce v Sebranicích, odpověděl mi že lze na něho vystavit techničák a RZ, vím že je produkovaný pro východní trh s továrnou v indii, nicméně nevypadá špatně tak proto mne zajímal, co se servisu a dostupnosti náhradních dílů týče (i samotného traktoru) jsem ještě psal do Agrozetu (ptal jsem se i na cenu Zetoru Compax) zatím mi nikdo neodpověděl.... Nicméně se mi teď začal velice líbit Branson FR36 ....je drobet širší ale po nějakém čase běhání s metrem a přemýšlením o lehčích stavebních úpravách :prace: jsem dospěl k tomu že bych ho do dvorečku dostal :D co se parametrů týče tak by mi vyhovoval asi vším, navíc by se mohl už kamarádit s menším nářadím třeba na Z25 (což by pro mne nebyl takový problém sehnat) ...YT mám prozkoumané až až, rád mrknu na to co ten stroj zvládá :typek:

Pavel
Příspěvky: 8273
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Koupě nového malotraktoru, Šálek nebo jiné značky?

#8 Nový příspěvek od Pavel »

mame kiota 6020 toho zetora trvalo nez sme sehnali prodejce co ho ma na dvore a je ochoten ho ukazat pak rek ze by byl problem se servisem dva prodejci solis nekomunikovali prodejce kiota rek at se prijedem podivat a z kusyt ukazal sklad dilu i servis tak sme do toho sli dnes sem koukal na letisti na podobnou kubotu a mnely u ni cenu 800 000 vypadalo to pekne

S.Filip
Příspěvky: 12
Registrován: ned bře 05, 2023 6:12 pm
Bydliště: Vimperk

Re: Koupě nového malotraktoru, Šálek nebo jiné značky?

#9 Nový příspěvek od S.Filip »

Zetor15 píše: čtv bře 09, 2023 2:50 pm Jen doplnim ze celak nemusi byt zapsany v Tp ale pak musi mit sve vlastni doklady.
To jsem nevěděl, sáááákra nejde to nějak šikovně obejít? ...předpokládám že v tom našem státě, jenž staví základy na papírech :obchod: , to nebude tak snadné, určitě je na to potřeba zase nějaký papír na který potřeba jiný papír atd...

S.Filip
Příspěvky: 12
Registrován: ned bře 05, 2023 6:12 pm
Bydliště: Vimperk

Re: Koupě nového malotraktoru, Šálek nebo jiné značky?

#10 Nový příspěvek od S.Filip »

Ready píše: čtv bře 09, 2023 4:15 pm K přístupu prodejců od ofic Kubota(zvažoval jsem koupi funglovky) přidám perličku......vytipoval jsem si traktor a začal obvolávat prodejny s Kubotou,kde by byla opravdu skladem,abych si ji prohlédl naživo a ujistil se,že je to ono.....ne všude,kde byla internetově skladem byla skladem doopravdy.....pak jsem jednu slavnostně našel a po telefonu domlouval návštěvu,prodejce jedna ochota....jak zjistil,že veškeré příslušenství ve své podstatě už mám (1 trojbod) a chci jenom povýšit v technice,položil velmi záludnou otázku.....a potřebujete ten traktor vůbec?????? No chtěl bych ho,proto snad volám a zjišťuji......no já myslím,že i s tím starým jste spokojen :smich: .....tak jsem za třetinový peníz koupil ojetého Kubotu japonce a chrochtám si blahem......dokud se něco nevysere.....proto jsem chtěl EU verzi,kvůli servisu,smůůůla,nepustíš chlupa,nemáš nárok :D
Jooo prodejci jsou někdy zajímavý, třeba cenu takového Solise jsem se nedozvěděl, psal jsem tedy zatím jen do Jindřichova Hradce, ptal jsem se na cenu konkrétního traktoru, cenu jsem se nedozvěděl, jen sáhodlouhý mejl s takovými těmi běžnými kecy, nejvíc mne pobavilo kdy ten traktor prodejce nazval "nejlevnější "japonec" na značkách", :shock: to mě trochu dostalo :D tak jsem milému prodejci odepsal stručnou historii Solisu a pod to jsem ještě přesněji specifikoval jaký stroj chci (napsal jsem to jako pro blbce :typek: prostě uplně všechno jsem konkretizoval) s tím že jsem zdůraznil že mě zajímá cena tohoto stroje.... Odpověď byla fascinující, že prý srovnávám nesrovnatelné a že mu mám odepsat jaká konkurence má reverzní převodovku 9+9 (podotýkám že jsem v žádném z mejlů nic neporovnával) tohle už mě dožralo tak jsem mu v podstatě popsal šálkův traktor :vysmech: ....konče slovy, od vás se cenu asi nedozvím a po předchozích mejlech ani neočekávám konstruktivní odpověď :typek: .....no samozřejmě že jsem se cunu nedozvěděl protože už neodepsal :smich: ....já se tedy v prodeji traktorů nějak nevyznám ale je to opravdu tak těžké sdělit cenu? :-/

Uživatelský avatar
amatér
Příspěvky: 903
Registrován: sob pro 22, 2007 4:02 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Koupě nového malotraktoru, Šálek nebo jiné značky?

#11 Nový příspěvek od amatér »

Ujasni si, co budeš od stroje chtít.
Pokud nakladač, tak určitě ne kloubový traktor. Nejen že mají malou nosnost, ale pokud jej zasekneš do materiálu v zalomeném stavu, tak Ti zadní náprava svým tlakem přetěžuje kloub.
Rozmysli si, zda jej chceš do polních a lesních prací, potom mechanickou převodovku s reverzem, nebo pokud budeš dělat komunální práci, třeba sekání, mulčovač, radlice na sníh a podobně, tak je taky hydropojezd.
Když jsem v roce 2007 hledal nový stroj, byl jsem i v Prostějově u Šálka i u Viskonzinu. U těch jejich kloubáků mi nevyhovoval nejen ten slabý nakladač, ale i problém při couvání s vlekem.
Dnes mám už čtvrtého Kioti a spokojenost.
První byl CK 30 H, k němu CK 22 H. Po deseti letech je vystřídali DK 60 mechanický a CK 33 hydro. Ten větší měl kabinu a menší byl jenom s obloukem. Zatím spokojen. Asi budou trochu dražší, než třeba Solis, ale pokud zavoláš do P+L někomu z Šimonových, nebo Martinu Vaňkovi, který sem taky občas nakoukne, tak se cenu dozvíš určitě hned i s ohledem na nějakou výbavu.

Pavel
Příspěvky: 8273
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Koupě nového malotraktoru, Šálek nebo jiné značky?

#12 Nový příspěvek od Pavel »

ten salek nas taky na predvadecce nenadchnul hlavne hrozne spracovani toho kiota co mame tak mame v mechanice hydro sme nechtely

matespates
Příspěvky: 1
Registrován: čtv bře 09, 2023 9:02 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Koupě nového malotraktoru, Šálek nebo jiné značky?

#13 Nový příspěvek od matespates »

Ahoj, tak já se taky rozhodoval mezi Solis 26 s převodovkou 9+9 a Captain 263. No, na cenu Solise mi nebyl žádnej prodejce po emailu, ani po telefonu sdělit. Nicméně jsem se tedy byl cestou na prohlídku Captaina podívat i na Solis s tím, že mi prodejce pošle cenu do emailu. Takže cena pro mne byla na Galaxy kolech 290 000 bez DPH tj. nějakých 350 000 s DPH.
No, koupil jsem Captain, kde jsem se dostal na 267 000 s DPH na širších kolech.

S.Filip
Příspěvky: 12
Registrován: ned bře 05, 2023 6:12 pm
Bydliště: Vimperk

Re: Koupě nového malotraktoru, Šálek nebo jiné značky?

#14 Nový příspěvek od S.Filip »

amatér píše: čtv bře 09, 2023 7:42 pm Ujasni si, co budeš od stroje chtít.
Pokud nakladač, tak určitě ne kloubový traktor. Nejen že mají malou nosnost, ale pokud jej zasekneš do materiálu v zalomeném stavu, tak Ti zadní náprava svým tlakem přetěžuje kloub.
Rozmysli si, zda jej chceš do polních a lesních prací, potom mechanickou převodovku s reverzem, nebo pokud budeš dělat komunální práci, třeba sekání, mulčovač, radlice na sníh a podobně, tak je taky hydropojezd.
Když jsem v roce 2007 hledal nový stroj, byl jsem i v Prostějově u Šálka i u Viskonzinu. U těch jejich kloubáků mi nevyhovoval nejen ten slabý nakladač, ale i problém při couvání s vlekem.
Dnes mám už čtvrtého Kioti a spokojenost.
První byl CK 30 H, k němu CK 22 H. Po deseti letech je vystřídali DK 60 mechanický a CK 33 hydro. Ten větší měl kabinu a menší byl jenom s obloukem. Zatím spokojen. Asi budou trochu dražší, než třeba Solis, ale pokud zavoláš do P+L někomu z Šimonových, nebo Martinu Vaňkovi, který sem taky občas nakoukne, tak se cenu dozvíš určitě hned i s ohledem na nějakou výbavu.
Což v tomhle mám jasno, kloubáka určitě ne, reverzní převodovka ideál (i když obyčejná synchronizovaná by se dala taky) hydrostat mě vůbec neláká protože klasická převodovka je klasická převodovka :D , pracovat bude na poli a příležitostně v lese, čelák by se mi na to taky líbil ale nutně ho mít nemusím (jako já bych si ho i postavil ale když čtu že to není tak snadné tak si nic...) třeba potom časem...

S.Filip
Příspěvky: 12
Registrován: ned bře 05, 2023 6:12 pm
Bydliště: Vimperk

Re: Koupě nového malotraktoru, Šálek nebo jiné značky?

#15 Nový příspěvek od S.Filip »

Teď jsem zjistil jednu zajímavost, značka Branson od letoška "končí" protože firmu Kukje (která vyrábí Branson) odkoupil TYM, všechny modelové řady Bransonu však zůstávají jen už se nebudou jmenovat Branson a spadnou pod označení TYM. Pro zákazníky se prý nemění nic, jen se v podstatě rozšířila prodejní síť.... A ještě jsem si všiml jedné zvláštní věci, třeba mi to někdo z vás vysvětlí, u drtivé většiny traktorů jsem si všiml že maximální rychlost mechanické převodovky a hydrostatické převodovky se podstatně liší, mechanická má většinou okolo 20-25 km/h a hydrostaty okolo 30 km/h. Proč to tak sakra je? Moc mi to nedává smysl :zapomel: ....jsem příznivcem spíše mechaniky než hydrauliky :)

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - ostatní“