vyber traktora

Moderátor: DYK

Odpovědět
Zpráva
Autor
bubo
Příspěvky: 38
Registrován: čtv říj 24, 2019 9:34 am
Bydliště: Trencin

vyber traktora

#1 Nový příspěvek od bubo »

Zdravim vsetkych. Bude to trochu dlhsi prispevok a neviem do akej sekcie ho pridat, tak skusim tu.

Potreboval by som pomoct s vyberom malotraktora. Zdedil som zahradu o vymere cca 10 arov v rovine a potrebujem k nej najst vhodny stroj. Otec mal agzata, ktoreho ja uz pouzivat nechcem. Dovod je jeho ovladatelnost a neuniverzalnost. Otec bol fyzicky zdatny a aj on sa s nim velmi nadrel. Ja nie som taky zdatny takze ho nedavam. Naviac orbu, rozrabanie vzdy robili vacsie traktory co uz teraz je velmi narocne zabezpecit.

Takze co od traktora pozadujem: orba (hlbsia teda aspon tych 25-30cm), rozrabanie cez rotavator, hriadkovanie na zemiaky, ohrnanie zemiakov, uprava strniska po kombajne. Vozenie dreva nepredpokladam a teda ani jazdu po beznych komunikaciach. Tiez nie som tech. zdatny a nemam cas na velke opravy, takze potrebujem spolahlivost, kvalitu a jednoduchost. Cena za stroj do max 4000 eur. Po precitani par prispevkov som rozmyslal nad tymito variantami:

1. MT8 070 mini
+maly a sikovny pomocnik na ten vymer zahradky
+relativne lacny
+lahky cize neudupe podu a na orbu su navleky
-nizky co znemoznuje ohrnanie zemiakov a hlbsiu orbu
-pohon nie je 4x4

2. TZ4, MT8 132.2
+ asi dostatocne silny
+dostupne nahr. diely
+4x4
?klbovy avsak nechapem jeho vyhodu
-dost dlhy na tu zahradu, na vlecke od auta by som ho asi nezobral
-tazky a pride mi aj nemotorny
-celkom drahy
-konstrukcia vyvodu, myslim pri tk4 a jeho zavislost
-otazny servis v okoli TN

3. Kubota aste 15,17,19,155,175,195 alebo iny podobny japonec
+4x4
+asi dostatocne silny
+vypada sikovne
+ dostupny predajca a servis vo firme agrox v Banovciach nad Bebravou
- dostupnost nahr. dielov hlavne v buducnosti- to je asi najvacsi problem japoncov

Viem poziadavky su to narocne a preto sa obraciam na vas skusenych. Ja sam som v tomto uplny novacik takze kazda rada dobra. Cast naradia z agzatu by snad sla pouzit aj pri tycho typoch. Co by ste si vyberali vy na mojom mieste a vobec stroj akeho vykonu je dostatocny? Pripadne ine navrhy? Poziciavanie traktora v nasej oblasti nie je mozne. Za kazdu radu vopred dakujem.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: vyber traktora

#2 Nový příspěvek od oco13 »

Ak máš 10arov ohradených plotom tak je to nafigu, ak máš 10 arov v strede 30 arového pozemku tak ok. Podla mňa je 10 arov na štvorkolku primálo , s agzatom ste sa narobili preto že ste ho nevedeli nastaviť. Ešte ten mini povedzme.
P.S: aby som nebol za blba 10 arov je cca 50x20m.?? :typek:

jojof
Příspěvky: 1095
Registrován: pát lis 11, 2011 9:15 pm
Bydliště: orava,slovensko

Re: vyber traktora

#3 Nový příspěvek od jojof »

Oco 10x100m :D Ja by som isiel asi do japonca.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: vyber traktora

#4 Nový příspěvek od oco13 »

Keď si predstavím to krútenie a tie úvrate :pistol:

bubo
Příspěvky: 38
Registrován: čtv říj 24, 2019 9:34 am
Bydliště: Trencin

Re: vyber traktora

#5 Nový příspěvek od bubo »

oco13 píše:Ak máš 10arov ohradených plotom tak je to nafigu, ak máš 10 arov v strede 30 arového pozemku tak ok. Podla mňa je 10 arov na štvorkolku primálo , s agzatom ste sa narobili preto že ste ho nevedeli nastaviť. Ešte ten mini povedzme.
P.S: aby som nebol za blba 10 arov je cca 50x20m.?? :typek:
Nie je to ohradene plotom ale v buducnosti byt moze. S agzatom sa to nedalo a neslo o nastavenie. Nemam na neho silu a neskutocne sa s nim nadriem. Pritom orbu sme nerobievali lebo by oral plytko. V podstate bol dobry iba na ohrnanie.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: vyber traktora

#6 Nový příspěvek od oco13 »

Pozri na YT ako orú z agzatom že ho posadí do brázdy a pošle ho samého kamošovi na druhý koniec role. Ani ja s ním už teraz nerobím (lebo nerobím vôbec) , ale ak by to bola taká drina tak sa ich nepredajú státisíce a nevidíš ich v každej zahrade. :typek:

Aha kuk
Kludne priznaj že chceš japonca lebo sa ti páči a je to pohodlnejšie , ale neválaj vinu na zlého dvojkoláka. :typek:
Naposledy upravil(a) oco13 dne ned lis 10, 2019 5:12 pm, celkem upraveno 1 x.

jojof
Příspěvky: 1095
Registrován: pát lis 11, 2011 9:15 pm
Bydliště: orava,slovensko

Re: vyber traktora

#7 Nový příspěvek od jojof »

Suhlasim s Ocom musis si to vediet nastavit a vobec sa nenadries. Po rovine to si musi len tak hrat. Ale zase naco chodit,ked sa mozes viezt. 8)

lezgy
Příspěvky: 241
Registrován: sob dub 20, 2019 3:44 pm
Bydliště: KE

Re: vyber traktora

#8 Nový příspěvek od lezgy »

ja ho aj chapem... ak ho fakt nevladze, zapajat odpajat....
otazka je ako bude zapajat a odpajat nieco vecsie
japonca uz asi tazko, sam viem ked prehadzujem rotacku, vsetci musia mimo dosahu zvuku

otazka je co s HW ked tipujem ze mas na agzata vsetko a na novy traktor skoro nic
aj ked je bazos zahadzany velakrat muzealnym bordelom, najst nieco v rozumnej cene....

sprav tak ako som robil zo zacitku ja...kukaj videa na YT, odchytis dost napadov preco toto a tamto
najprv musis mat traktor
zvysok poradia miestni zemedelci :)

bubo
Příspěvky: 38
Registrován: čtv říj 24, 2019 9:34 am
Bydliště: Trencin

Re: vyber traktora

#9 Nový příspěvek od bubo »

Oranie s agzatom bolo zle hned z niekolkych dovodov: Dost plytka a nekvalitna orba, nedostatocna trakcia alebo slaby vykon, a ide o celkom atleticky vykon. Zoberte si ze zahrada ma dlzku 100m. Pluh zoberie 25cm. Sirka zahrady je 10 m. Sice su na YT videa ako ide sam ale pokial nemate na druhej strane pola osobu ci traktor otoci tak za nim behate tak ci tak. Matematika hovori ze 100x10x4= 4 kilometre rychlym krokom po nerovnej zemi a to v pripade ze nebude problem s trakciou, budete mat obojstranny pluh a vsetko pojde bez problemov. Ako som uz pisal nie som atleticky typ a okrem orania mam aj ine veci na praci, takze ma nemoze jedna cinnost za den znicit. Ale toto je aj tak zbytocna diskusia. Nikdo v okoli s agzatom neorie. Max kusky co nepooral velky traktor. Ta orba za vela nestala. Otec iba raz v zivote s agzatom oral a nebolo to dobre a ani efektivne. Nakoniec sme vzdy vyuzili sluzby velkeho traktora alebo tz4ky ci stareho zetora. Ja osobne som si s agzatom uzil dost, ked ma vlacil po poli pri kultivacii a ani ta nestala za nic. Okrem vyoravania a ohrnania zemiakov bol ten agzat nanic a chcem ho nahradit. Tento rok bola morda aj to vyoravanie. Nahradit ho chcem za nieco co je univerzalne a da sa normalne pouzivat.

Ani japonca zvazujem najviac ale je to pre mna velka neznama. Akeho vykonneho? Aky typ? Zozeniem este diely o 20-30 rokov? Kludne sa necham ukecat aj na tz4 ak to bude pre mna vhodne. Zatial som neni nijak naisto rozhodnuty. Chcel by som tym strojom ale uplne nahradit agzat a pridat to co agzat nezvlada dobre. Okrem kombajnu by mal vediet plne posluzit mojim potrebam. Ja viem, chcem vela muziky za malo penazi.

bubo
Příspěvky: 38
Registrován: čtv říj 24, 2019 9:34 am
Bydliště: Trencin

Re: vyber traktora

#10 Nový příspěvek od bubo »

lezgy píše:ja ho aj chapem... ak ho fakt nevladze, zapajat odpajat....
otazka je ako bude zapajat a odpajat nieco vecsie
japonca uz asi tazko, sam viem ked prehadzujem rotacku, vsetci musia mimo dosahu zvuku

otazka je co s HW ked tipujem ze mas na agzata vsetko a na novy traktor skoro nic
aj ked je bazos zahadzany velakrat muzealnym bordelom, najst nieco v rozumnej cene....

sprav tak ako som robil zo zacitku ja...kukaj videa na YT, odchytis dost napadov preco toto a tamto
najprv musis mat traktor
zvysok poradia miestni zemedelci :)
Nechapem. Je tazke zapojit rotavator do japonca?

Ano nastroje mam iba za agzat a dufal som, ze niektore pojdu pouzit aj za dvojnapravovy malotraktor. Napr. vyoravac, hriadkovac, mozno sprva aj pluh aj ked ten bude do malej hlbky, smyk, brany, take tie otec to nazyval paprcky (asi sa to nazyva kultivator). Urcite bude treba kupit rotavator a asi aj ten pluh. Vyhladaovo vlecka alebo nejaky nosic.

bubo
Příspěvky: 38
Registrován: čtv říj 24, 2019 9:34 am
Bydliště: Trencin

Re: vyber traktora

#11 Nový příspěvek od bubo »

Tak oprava, pozemok ma az 15 arov ale to na veci nic nemeni.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: vyber traktora

#12 Nový příspěvek od oco13 »

Nechapem. Je tazke zapojit rotavator do japonca?
Asi to záleží od váhy - u japoncov sa nezapája rotavátor do klasického trojbodu , má vlastný jednoúčelový záves.
Ja zapájam mulčovač o váhe 260kg do trojbodu. Dám ho už aj sám ,ale bolo sa to treba naučiť. Raz mi vypadol a traja chlapi sme mali čo robiť vrátiť ho nazad.
K japoncom čo majú len rotavátor, sa dokupuje trojbodový záves, ale či ho treba pri zapájaní rotavátora dávať dolu to neviem.

mastnacek
Příspěvky: 6970
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: vyber traktora

#13 Nový příspěvek od mastnacek »

Nevim jak agzat ale s PFkou bych do toho klidne sel. Ted jsem si to zmeril na mapach a letos jsem oral cca 11,2 aru. Poprve v zivote, spodni zada mam dodrbany dlouhodobe ale orbu jsem si paradoxne uzival.

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: vyber traktora

#14 Nový příspěvek od JardaCNC »

oco13 píše:
Nechapem. Je tazke zapojit rotavator do japonca?
Asi to záleží od váhy - u japoncov sa nezapája rotavátor do klasického trojbodu , má vlastný jednoúčelový záves.
K japoncom čo majú len rotavátor, sa dokupuje trojbodový záves, ale či ho treba pri zapájaní rotavátora dávať dolu to neviem.
Starsi japoncici maji rotavator do toho jednouceloveho zavesu. Chce to trochu cviku a nebat se popasovat s cca. 100 kg kusem zeleza. Nejlepe ve dvou. Ale pokud se pouzije i hlava :smich: tak to chlap zvladne sam.
U novejsich jap. se uz rotavator dava do 3bodu. Miva to i nivelaci.

Jo a k pouziti naradi z agzata - si precti toto tema:

http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 2&t=107222

Je to o jednom snad neslabsim japoncikovy a jeho potizemi s naradim - tusim terra - vari.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: vyber traktora

#15 Nový příspěvek od oco13 »

Velmi pekné video ohladom výmeny a nastavenia náradia za japončíka

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - ostatní“