Boban 4x4

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
mynames
Příspěvky: 10
Registrován: ned lis 02, 2014 4:47 pm
Bydliště: 54472

Boban 4x4

#1 Nový příspěvek od mynames »

Zdravím, více jak 2 roky tady koukám po traktůrcích a po přestavbě malého bobíka, který také posloužil a i nadále je doma (fota dodám ) jsem chtěl stavět nakladač ideálně 4x4 s nápravami v3s. Až jednoho dne kdy jsem sháněl nápravy jsem na bazoši našel Bobana ihned jsem se do něj zamiloval a druhý den jsme pro něj jeli až do Ostrožské Nové Vsi (250km) a teď něco o něm:

rok výroby - cca 2005
motor- Slavia 4S 90A
převodovky-Avia 4q + samodomo výroba 1:2 ozubenými koly
nápravy -PV3S s uzávěrkami
brzdy -v3s
řízení: kloubové - hydraulika
kola 20´´ v3s
příslušenství-
hydraulika-čerpadlo z řízení Liaz
váha cca 1,5T
šířka na kraj kol 120 s diskem cca 130cm
celková délka 270cm



Plánované úpravy:
řízení orsta - přeci jen jednoduší řízení
přemístění nádrže člověk který to stavěl měl to jen na pole do lesa mit nádrž před přední nápravou na nejnižším místě není to nejlepší.
Osvětlení traktoru.
Čelní nakladač s lopatou nosnost cca 300-400kg zdvih cca 1,8m - ramena jsou už svařeny jen vymyslet jak to na něj přidělat. - doufám do jara bude provozuschopný.
Zadní hrabátko s 30cm lžící (inspirace tady na foru je dosti) ale to tak snad do roku

http://youtu.be/ML24EMzIUv8
Přílohy
IMG_20141102_151833.jpg
IMG_20141102_151808.jpg
IMG_20141102_151756.jpg
IMG_20141102_151741.jpg

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Boban 4x4

#2 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Pěkný !!! Tyjo - co to tam máš místo volantu ? To je jak knipl z vrtulníku :smich:
Pěkně kompaktní stroj to je, takovej špalek, když si vezmu, že Zetor 4011, má vlastně stejný ty 4 písty a je daleko rozložitější.
ooooooooooooo

mynames
Příspěvky: 10
Registrován: ned lis 02, 2014 4:47 pm
Bydliště: 54472

Re: Boban 4x4

#3 Nový příspěvek od mynames »

asi tak neco :-) prvni jizda z podvalu dolů byla opravdu orisek ale abych pravdu rekl da se s tim naucit ale stejne chci orstu :-) me osobne se opravdu libi rozmery traktoru mel jsem Supra 50 a s tim se nedalo nic tohle se otočí na pětníku všude se to vejde. Prostě láska na první pohled :-)

Uživatelský avatar
zetorak jirka
Příspěvky: 4525
Registrován: ned pro 18, 2011 12:35 pm
Bydliště: Hajnice OKR: Trutnov

Re: Boban 4x4

#4 Nový příspěvek od zetorak jirka »

Supr stroj, a zeptám se , záběr obou náprav je stálej nebo je jedna náprava vypinatelná? já že v případě stálého záběru obou náprav se musej při zatáčení ty nápravy navzájem dost prát, protože rejdovej čep není uprostřed a zadní náprava jede uplně jinou stopu tím větší poloměr a jiná rychlost než předek, jinak to řízení je fakt na zvyku, mám to u BAGRAKU taky a při nakládání to nemá chybu, když nemusíš stále točit dokola volántem, ale jen polohuješ. Jo , ze začátku jsem se taky nakličkoval po cestě, ale teď mi to nedělá problém.

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Boban 4x4

#5 Nový příspěvek od bastardtraktor »

mynames píše: Plánované úpravy:

Čelní nakladač s lopatou nosnost cca 300-400kg zdvih cca 1,8m - ramena jsou už svařeny jen vymyslet jak to na něj přidělat. - doufám do jara bude provozuschopný.
Nato aby tam byl nakladač by bylo O MOC lepčí udělat otáčecí sedačku i s řízením a ten nakladač dát na záď, aby ten motor dělal protiváhu. Pak by to mohlo s přehledem zvedat i pojíždět na né moc dlouhých ramenech tak 1000 až 1500 kg, bez pojíždění i přizvednout možná i dvě tuny na krátkých ramenech. Když to dáš na předek, a bez závaží na záďi tak jen jak píšeš 300 kg a dost. Navíc počítej že jízda s břemenem v čelňáku na přídi s lehkym zadkem je peklo.
U toho Bobana specielně, když má motor takovej převis a přední kola tak málo vepředu.
Když bude řízení na Orstu, spojka i brzdy na kapalinové ovládání , plyn na bowden tak hadičky můžou středovou trubkoiu pootáčecí plošinky se sedačkou procházet. A nebo udělat řízení i pedály přední i zadní, tedy dvoje. A i šaltrpáky.
Kdybys dal nakladač dozadu, tak by to byl opravdu dobrej nakladač.
S nakladačrčm vepředu by to byloi jen prdítko nakladač.

NO LEDA, že by vzadu byl FURT podkop a zadek by dotížil, ale stejně ty přední kola jsou příliž daleko od předku motoru.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
zetorak jirka
Příspěvky: 4525
Registrován: ned pro 18, 2011 12:35 pm
Bydliště: Hajnice OKR: Trutnov

Re: Boban 4x4

#6 Nový příspěvek od zetorak jirka »

Která náprava je kyvná ? protože pro čelní nakladač v této velikosti traktoru je kyvná přední náprava další dost velký mínus.

mynames
Příspěvky: 10
Registrován: ned lis 02, 2014 4:47 pm
Bydliště: 54472

Re: Boban 4x4

#7 Nový příspěvek od mynames »

zetorak jirka píše:Supr stroj, a zeptám se , záběr obou náprav je stálej nebo je jedna náprava vypinatelná? já že v případě stálého záběru obou náprav se musej při zatáčení ty nápravy navzájem dost prát, protože rejdovej čep není uprostřed a zadní náprava jede uplně jinou stopu tím větší poloměr a jiná rychlost než předek, jinak to řízení je fakt na zvyku, mám to u BAGRAKU taky a při nakládání to nemá chybu, když nemusíš stále točit dokola volántem, ale jen polohuješ. Jo , ze začátku jsem se taky nakličkoval po cestě, ale teď mi to nedělá problém.
je to natvrdo hnane obě nápravy je fakt ze pokud jsou obe napravy zavřený tak pístnice to uplně do maximalniho rejdu nepřetáhne když traktor stojí na místě pokud se to hýbe tak už to jde ale na místě ne. náprava není kyvná žádna má to své plus ale i minus v terenu holt nestavel jsem to ale za ty penize neber to

mynames
Příspěvky: 10
Registrován: ned lis 02, 2014 4:47 pm
Bydliště: 54472

Re: Boban 4x4

#8 Nový příspěvek od mynames »

k
Naposledy upravil(a) mynames dne ned lis 02, 2014 10:51 pm, celkem upraveno 1 x.

mynames
Příspěvky: 10
Registrován: ned lis 02, 2014 4:47 pm
Bydliště: 54472

Re: Boban 4x4

#9 Nový příspěvek od mynames »

jinak k tomu nakladaci mas pravdu ale ja vic opravdu jak 300 kg zvedat nechci ramena nakladače jsou z 50x80x3mm stěna co to kluk počítal tak tak na tu delku s lopatou a pri tom uhlu by to melo zdvyhnout cca 500 kg než se zlomí/ohne jekl je to svarene ze zbytku ja to puvodne mel na maleho bobika ale po vypoctu jsme dospeli k nazoru ze maly bobik by zvedl tak max 200kg a pak by se rozlomila naprava nebo rám cili se vali v garazi. jinak na velkem traktoru fergusonoj ma nakladac na 1tunu a je daleko vice masivnejsi zkouset co to vydrzi je sice hezke ale nepotrebuji to chci to akorat na sem tam neco shrnout neco malo nalozit premistit balik sena a vykydat hnuj, od ovci,vyhrnout snih proste takova lepsi lopata bez prace. snih jsem vyhrnoval s mrnousem akorat mel problem s tim ze tam je remenovy prevod ktery proste klouzal a neutahnul to pac na radlici jsme se trosku rozvasnili a samotna vazi cca 90 kg + paka na ktere je no proste moc zeleza.navic na nakladac mam zvedaci 2 pistnice o prumeru tyče 22mm zdvih 50cm cili fakt max 300 kg. uvidime

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Boban 4x4

#10 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Není kyvný ani předek ani zadek ?? No možná není kyvná žádná z náprav, ale celý předek a celý zadek se vzájemě kýve v kloubu - né ? No jestli není kyvnýho nic, tak teda nevim...
ooooooooooooo

mynames
Příspěvky: 10
Registrován: ned lis 02, 2014 4:47 pm
Bydliště: 54472

Re: Boban 4x4

#11 Nový příspěvek od mynames »

ne ani v kloubu jsou to 2 traverzy s čepem nic vic

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Boban 4x4

#12 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Tyjo, tak to tam ještě ale ten kyv přednía zadní části rámu udělej , stačí dve cca 25cm průměr silnostěnné 25 cm dlouhé trubky přesně pasující do sebe a fest mazat tahavou vazelínou. No já nevim. Třeba ti tu lidí poradí líp, že to nevadí a že se zbytečně divím.
ooooooooooooo

mynames
Příspěvky: 10
Registrován: ned lis 02, 2014 4:47 pm
Bydliště: 54472

Re: Boban 4x4

#13 Nový příspěvek od mynames »

zatim s tim nic delat nebudu uvidim co to bude delat v lese a pak se rozhodnu co dal

Uživatelský avatar
zetorak jirka
Příspěvky: 4525
Registrován: ned pro 18, 2011 12:35 pm
Bydliště: Hajnice OKR: Trutnov

Re: Boban 4x4

#14 Nový příspěvek od zetorak jirka »

mynames píše:zatim s tim nic delat nebudu uvidim co to bude delat v lese a pak se rozhodnu co dal
Máš pravdu, prakse ukáže, můj nakladač taky prošel na základě prakse mnoha změnama.

Uživatelský avatar
Jirka K
Příspěvky: 526
Registrován: sob zář 17, 2011 7:39 pm
Bydliště: Bednárec

Re: Boban 4x4

#15 Nový příspěvek od Jirka K »

mynames píše:zatim s tim nic delat nebudu uvidim co to bude delat v lese a pak se rozhodnu co dal
Bez výkyvu aby jsi na každé nerovnosti dával uzávěrku,protože se to úhlopříčně odlehčuje.Pokud nebudeš mít pořádný zatížení zadku,tak se s plnou károu na nerovnosti bez uzávěrky nehneš a stejně něco povolí.Neustálej nápor na řízení,kloub a uzávěrku.Ta by ale v této váhové kategorii s těma kolama odejít nemusela.Střižený kolíky jsem už ale ve šrotu viděl před tejdnem,přitom poloosy vydržely.Střihly se kolíky,dostaki se mezi datelity a rozloupla se celá klec,takže jsem si přivezl dyferák k ničemu.Kola vydrželi a prasklý klece jsem si všíml až doma,když jsem přišel na ty střižený kolíky.Olej se zbytkama byl vypuštěnej,tak žádný varování a měli před zavíračkou,tak jsem chvátal,abych to vyndal,protože rámo už by to mohl dokončit někdo jinej.Šlo o dyferák z Avie s uzávěrkou,což je hodně nedostatkový zboží a pokud by si toho někdo všimnul,tak mi ho hned vezme,kor takhle připravenej.Je na stejným principu uzávěrky jako V3S,akorát s pomalejším převodem.Uvažoval jsem ho spojit s reduktorama V3S,takže tím by byl poměr cca 11,7 ku 1 vzadu a ve předu normální V3S kterej má něco kolem 8 ku 1 i s reduktorama nevím to teď přesně a nemusela by bejt vyrovnávací převodovka,pokud by se správně zvolila velikost kol.To jsem uvažoval o stavbě klasického traktoru,když by náhodou nebylo co v zimě časem dělat.Ta uzávěrka mě ale zklamala.Jeden Aviáckej zdravej s uzávěrkou doma mám,tak jsem chtěl do rezervy,ale nevyšlo to.Vyhozenejch 1300.Kolíky by šly znova navařit,klec by se musela ale vyměnit.

Odpovědět

Zpět na „Traktory domácí výroby -kloubové“