Kloubový traktor s předním řízením 4x4

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
Tatraka
Příspěvky: 187
Registrován: ned říj 18, 2009 2:14 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Kloubový traktor s předním řízením 4x4

#1 Nový příspěvek od Tatraka »

Vážení kolegové, rád bych vám představil kloubový traktor s řízenou přední nápravou TATRA-KA-1

Rok výroby - 1982 postupně bylo několik variant umístění motoru a první převodovky. Nedokončený facelift v roce 2008.

Motor- dvouválec RS 09 výkon asi 18 k při 3000 ot/min. Je výrazně předsazený před přední nápravou pro její správné dotížení.
Převodovky - první převodovka upravený Moskvič (pro snížení polohy motoru je mrkev pod předlohovou hřídelí), dále převody T 805. Mezi redukční převodovkou a zadní nápravou T 805 je kloub lámání traktoru. Je z hlavy předního kola Tatry T 111. Svařenec se svislým čepem je přišroubován na redukční převodovce. Zadní náprava je přišroubována místo unášeče poloosy T 111. Původní uložení otáčení kola T 111 zajišťuje výkyv přední a zadní nápravy. Přenos kroutícího momentu je vnitřkem upraveným homokinetickým kloubem z předního kola T 805.

Nápravy – zúžené na rozchod 100 cm (orba, příprava půdy, doprava) či 14O cm (do brambor - babosed, oorávačka a postřikovač a tam kde je třeba boční stabilita). Změna rozchodu otáčením kol. Zablokovaný výkyv polonáprav. Rozvor náprav je 170 cm.

Řízení – přední náprava je řízena volantem, lámání traktoru hydraulickým válcem ovládaným páčkou rozvaděče. Řízení přední nápravou je používáno pro jízdu po silnici a přesnou jízdu při práci s nářadím. Lámání traktoru je nezávislé na natočení volantu. Přidává se při potřebě malého poloměru otáčení. Vhodné je při couvání s vlekem. Při manévrování mnohdy využívám protismyslné natočení předních kol a zlomení traktoru. Například při orbě zajedu předním kolem do brázdy. Volantem držím kolo v brázdě a lámáním traktoru dotáhnu zadní kolo do brázdy. Srovnám zalomení traktoru (podle rysky na hydraulickém válci), spustím pluh a dále řídím jen předními koly.

Brzdy – přední kapalinová T 805 s 22 brzdovou pumpou, zadní mechanická ruční T805,

Kola 7,5 x 20 TZ. Optimální rozměr. Minimální prokluz.

Příslušenství - kompresor (z mrazáku) pro postřikovač a huštění pneu. Zapínání nasazením klínového řemene.

Hydraulika- tříbodový závěs s nosností asi 5 q. Jeden okruh s rychlospojkami. Obojí se silovou či volnou regulací. Lámání traktoru jedním dalším hydraulickým okruhem ovládaným páčkou. Řízení předních kol jednotkou Orbitrol. Vše jen s jedním hydraulickým čerpadlem s pohonem klínovým řemenem od kliky.

Šířka – podle nastavení kol 120 či 160 cm.

Celková délka – 330 cm.
Pod sedačkou je kloub lámání a výkyvu
Pod sedačkou je kloub lámání a výkyvu
Pohled na široký traktor zezadu
Pohled na široký traktor zezadu
Detail kloubu lámání s jeho pístnicí a rozváděčem
Detail kloubu lámání s jeho pístnicí a rozváděčem
Široký rozchod do brambor
Široký rozchod do brambor
Kocourek do tahu. Přední náprava dotížena motorem. Zadní od nářadí. Velká kola. Obratný. Skoro nic nesežere.
Kocourek do tahu. Přední náprava dotížena motorem. Zadní od nářadí. Velká kola. Obratný. Skoro nic nesežere.
Boční pohled na zlomený a zatočený traktor
Boční pohled na zlomený a zatočený traktor
Pohled z vrchu na kola zlomeného a zatočeného traktoru
Pohled z vrchu na kola zlomeného a zatočeného traktoru
Přístrojový panel z Octávie
Přístrojový panel z Octávie
Se zaoraným pluhem (35 radlice B 201)
Se zaoraným pluhem (35 radlice B 201)
Pohled na pravý bok traktoru
Pohled na pravý bok traktoru
Zvednutý kombinátor
Zvednutý kombinátor
Kombinátor a hydraulika traktoru
Kombinátor a hydraulika traktoru
4elní pohled na motor s příslušenstvím
4elní pohled na motor s příslušenstvím
S balíkem slámy napíchnutým na trnu v hydraulice
S balíkem slámy napíchnutým na trnu v hydraulice
Naposledy upravil(a) Tatraka dne sob pro 05, 2009 10:10 pm, celkem upraveno 1 x.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Kloubový traktor s předním řízením 4x4

#2 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Hm, aspirant na nejpromakanější traktor doma vyrobený. Gratuluju za šikovnost, něco takového bych v životě nedal dokupy.
Mirek

Uživatelský avatar
Milhauss
Příspěvky: 11618
Registrován: pon srp 20, 2007 8:47 pm
Bydliště: Čáslav 28601 a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kloubový traktor s předním řízením 4x4

#3 Nový příspěvek od Milhauss »

No tak to je konstrukční lahůdka. zajímá jak funguje to zatáčení. Zatočí kloub a pak náprava,nebo jde oboje nastejno,nebo jak to je??? V tom případě to má něco jako krabí cjod ne??? A poslední věc,na ty balíky máš nějakej přípravek??? Díky a klobouk dolů

Tatraka
Příspěvky: 187
Registrován: ned říj 18, 2009 2:14 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kloubový traktor s předním řízením 4x4

#4 Nový příspěvek od Tatraka »

Přiznám se, že jsem zpočátku vymýšlel závislosti řízení, ale na doma dělané spolehlivé provedení jsem před více než 25 lety nepřišel. Proto jsem udělal to nejjednodušší. Volantem řídím přes Orbitrol přední kola a páčkou hydraulického rozvaděče ovládám lámání traltoru. Takže si s řízeními dělám kdy chci co chci. Včetně krabího chodu. Dnes by určitě někdo dokázal ovládat řízení elektronikou, ale opravdu to není potřeba. Po pár hodinách si každý zvykne. Jen na pístnici lámání mám značku, kdy je lámání srovnané. Pro převoz balíků používám bodec v tříbodovém závěsu. Je dlouhý asi 40 cm. Pootáčení balíku zabaňuje výše přivařený asi 20 cm bodec.
Naposledy upravil(a) Tatraka dne ned říj 18, 2009 9:35 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Milhauss
Příspěvky: 11618
Registrován: pon srp 20, 2007 8:47 pm
Bydliště: Čáslav 28601 a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kloubový traktor s předním řízením 4x4

#5 Nový příspěvek od Milhauss »

Prosím tě,mohl by jsi mi nafotit ten bodec. to řízení je bomba. takže jestli tomu rozumím dobře,je to normální traktor s říditelnou přední nápravou a když je potřeba víc zatočit,přepneš to na kloubák??? Protože furt to dokola přepínat,to musí být na boudu

Jiřin
Příspěvky: 1281
Registrován: úte zář 11, 2007 9:29 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kloubový traktor s předním řízením 4x4

#6 Nový příspěvek od Jiřin »

:) psal, ze rizeni je na sobe nezavisle. Volantem ovlada pouze predni kola, rozvadecem zase pouze lamani. Zadnou jinou vazbu mezi sebou tam nema .......... me prijde, ze to napsal jasne :) :friends:

Uživatelský avatar
Milhauss
Příspěvky: 11618
Registrován: pon srp 20, 2007 8:47 pm
Bydliště: Čáslav 28601 a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kloubový traktor s předním řízením 4x4

#7 Nový příspěvek od Milhauss »

Jasný,už je mi to jasný. Dík. Jak jsem psal,traktor s řiditelnou přední nápravou

Uživatelský avatar
artemio
Příspěvky: 2398
Registrován: čtv črc 05, 2007 10:06 am
Bydliště: Severní Čechy

Re: Kloubový traktor s předním řízením 4x4

#8 Nový příspěvek od artemio »

Paráda :ejchuchu: :ejchuchu: :ejchuchu: Něco takovýho mě napadlo, když jsem viděl Forestera. Ale zatímco já to mám jenom v hlavě, tys už to dotáhl do konce 8)
Žádný experiment nelze považovat za naprostý nezdar - vždy může totiž posloužit jako varovný příklad.

Uživatelský avatar
Petr 55
Příspěvky: 258
Registrován: stř črc 04, 2007 11:15 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kloubový traktor s předním řízením 4x4

#9 Nový příspěvek od Petr 55 »

Zajímavé! 8) Nosím již delší dobu podobnou myšlenku v hlavě ale protože mám předek už hotový a pevný, řiditelná by byla zadní náprava. Nevím , jak se to bude chovat. :-/
Ferda Mravenec - můj vzor.

Tatraka
Příspěvky: 187
Registrován: ned říj 18, 2009 2:14 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kloubový traktor s předním řízením 4x4

#10 Nový příspěvek od Tatraka »

Reaguji na poslední příspěvky. Můj malotraktor je stejně plnohodnotný kloubák jako traktor s předním řízením. Úhel zlomení je asi 35 stupňů a je omezen tím, aby se přední a zadní kolo nepotkalo (při velkém rozchodu). Klidně mohu jet jen na lámání. Ti z vás kdo jste starší, znáte jistě ŠT 180. Její starší verze měli také řízení prostřednictvím hydraulického rozváděče (ovládaného pootáčením volantu). Ve dvojím ovládání (ne přepínání) není třeba vidět problém. Když nestačí přední řízení přidáte k tomu zlomení a pak ho zase vrátíte do neutrálu či někam podobně a doženete to volantem.
Pokud se týká traktoru s řiditelnou zadní nápravou a lámáním bude obratný, ale například já jsem chtěl mít také traktor stabilní, například při orbě. Na to je třeba přední řízení. Při jeho použití nerovnosti brázdy rovnáte. U čistě kloubového řízení děláte s pluhem z malé nerovnosti větší. To samé by platilo pro řízení zadní nápravou. Ta je naopak vhodná pro nářadí před pevnou přední nápravou (viz obilní kombajn). Rovněž tříbodový závěs se dělá lépe na pevnou zadní nápravu. Pevná náprava taky snese větší zatížení než řiditelná.

Uživatelský avatar
Petr 55
Příspěvky: 258
Registrován: stř črc 04, 2007 11:15 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kloubový traktor s předním řízením 4x4

#11 Nový příspěvek od Petr 55 »

To s tou stabilitou při orání jsem si myslel. Na to je lepší přední řiditelná náprava. Na orání ale mám udělaný větší traktor a toto bude malinký kloubáček na způsob TKáčka ale ještě vylepšený řiditelnou zadní nápravou a ještě jedním podstatným rozdílem a to tím, že půjde předek a zadek rozpojit a z předku bude klasická dvokolová fréza, která se jeví výhodnější na některé činnosti. :)
Ferda Mravenec - můj vzor.

Uživatelský avatar
SERDA
Příspěvky: 805
Registrován: sob lis 29, 2008 6:16 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kloubový traktor s předním řízením 4x4

#12 Nový příspěvek od SERDA »

Super stroj, jen proč máš otočený šípáky to kvůli záberu?
Serda

Tatraka
Příspěvky: 187
Registrován: ned říj 18, 2009 2:14 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kloubový traktor s předním řízením 4x4

#13 Nový příspěvek od Tatraka »

Při změně rozchodu otáčím jen kolo na náboji bez ohledu na šípy. Věřím výrobcům pneumatik. Pneumatiky mají určitě nejlepší vlastnosti při klasické montáži. Největší tah využívám při úzkém rozchodu. To je při orbě a přípravě půdy. Zde potom jsou pneumatiky správně. Ale i při obrácených kolech je mojich 18 k na čtyři pneumatiky 7,5 x 20 málo.

svihak
Příspěvky: 25
Registrován: sob říj 25, 2008 2:59 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kloubový traktor s předním řízením 4x4

#14 Nový příspěvek od svihak »

zdravim,to lamani nemy chybu.pises ze kloub je s tatry 111.slo by to udelat komplet s 815?

Tatraka
Příspěvky: 187
Registrován: ned říj 18, 2009 2:14 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kloubový traktor s předním řízením 4x4

#15 Nový příspěvek od Tatraka »

Nevím přesně jak má T 815 řešen převod kroutícího momentu z polosy na náboj kola. T 111 to měla šroubovaným unášečem. Právě tyto šrouby na náboji kola jsem použil pro přišroubování zadní části traktoru (roury). K tomuto by šlo využít i kolové šrouby. Jejich roztečný průměr je ale o hodně větší a snížila by se světlost traktoru oproti mojemu původnímu řešení.
S dnešním rozumem bych toto řešení již nepoužil. Toto řešení je sice dlouhodobě odzkoušeno, ale u relativně slabého traktoru. V dnešní době se většinou osazují výrazně výkonnější motory a používá se tomu úměrné širší a těžší nářadí. Doporučuji mohutnější řešení kloubu a posílení samonosné koncepce T 805 vhodně dimenzovaným rámem. Jak bych lámání traktůrku řešil nyní a daleko jednodušeji je nastíněno někde dále v popisu mého druhého traktoru TATRA - KA - 2.

Odpovědět

Zpět na „Traktory domácí výroby -kloubové“