Nový traktor z ARA - Bobino

4x4, 6x6 apod

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
honzasl
Příspěvky: 667
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Nový traktor z ARA - Bobino

#421 Nový příspěvek od honzasl »

Nemá cenu se hádat, co se má, či nemá - lepší použít literaturu. Asfaltové pásy v hydroizolaci spodní stavby se na beton nenatavují celoplošně, stačí bodové natavení. Tímto opravuji své předchozí striktní tvrzení. Celoplošné tavení se doporučuje u svislých a šikmých.

Já jsem natřel a lepil celoplošně, nebylo to o moc pracnější.

https://www.dek.cz/documents/1116374309 ... 3%A1sy.pdf

Ad sekyrka: No, až se bude sekyrka sama od sebe štípat jako "obušek z pytle ven", tak se bavme o její bezpečnosti. :)

Ad ptaní "majstrov". Na takovéhle věci se neptám řemeslníků, nýbrž projektanta a stavebního dozoru, stejně jako se ve fabrice neptám obsluhy u stroje, ale konstruktéra a technologa.

Uživatelský avatar
megy74
Příspěvky: 462
Registrován: pon bře 10, 2014 6:28 pm
Bydliště: Slovakia

Re: Nový traktor z ARA - Bobino

#422 Nový příspěvek od megy74 »

workoholik píše: Prišiel mi polystyrén a bolo treba trocha pomôcť. Potiahnuť navijakom a otočiť vlečku :)
Obrázek
To by bolo dreva, ale to by ani Megyho traktor nezvládol... asi :(
Môj traktor by to asi zvládal 8) - :( podľa druhu naloženého dreva, :-/ no ako by to zvládli tie nápravy, tak to fakt neviem :-/
:friends:
"Keď olej - tak MOGUL, keď nakopať - tak do gúľ "
"Keď šport - tak lyže, keď lízať - tak p..."

https://www.youtube.com/user/megy7411

http://www.nasetraktory.eu/forum/viewtopic.php?t=65414

Uživatelský avatar
workoholik
Příspěvky: 800
Registrován: pát pro 20, 2013 3:05 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Nový traktor z ARA - Bobino

#423 Nový příspěvek od workoholik »

Na zvislé steny by som ipu samozrejme lepil celoplošne, ale na zem nie. A nešlo ani tak o prácnosť ako som ušetril prachy asi za 2 vedrá penetráku. Ako ochrana pred vodou do pivnice len ipa nestačí. Treba drenáž, nopovú fóliu atď.
Čo sa týka muriva a osadenia okna, murivo mám 30 ytong a na to ide z vonkajšej strany 20cm polystyrén. Okno je osadené na vonkajšiu hranu muriva. To by som rád vedel, kde tam je prestup tepla, alebo chladu? Cez rám? To je predsa normálne. A keby som aj mal hrubý ytong a okno by som zapustil, aj tak si myslím, že je rozumnejšie ho upevniť o murivo a z vonkajšej strany murivo prekryť 2-3cm styrodurom. Tento doraziť o rám okna a riadne utesniť.
Poznám pána, ktorý robil stavebný dozor a bol aj u mňa "rozdávať rozum".... keďže poznám kvalitu a estetičnosť jeho práce, nechal by som ho asi len zametať. A to sa chvastal ako chodil buzerovať robotníkov :(
Obrázek
No a bezpečnosť mojej štiepačky? Mne blízky človek mi raz povedal, že by na nej neštiepal ani za nič. Nehádal som sa s ním a jeho tvrdenie mu vydržalo pokiaľ ma osobne na nej nevidel štiepať. Naozaj som čakal, že mi napíšeš niečo, čím by som prispel k jej bezpečnosti, ale takúto odpoveď som už raz dostal :-/
Tá štiepačka nevznikla zo dňa na deň a ani som takúto zostavu nenašiel na nete. Riadne som zvažoval čo je na iných výhodné a čo nie a snažil som sa podľa toho postupovať. Nie je tam žiadny stôl ani podložka aby poleno náhodou neprirazilo prsty. Pohybuje sa klin, nie opora aby poleno stálo na mieste a nebehal som s ním po celej štiepačke. Na rozštiepnutie polena stačí aby klin zašiel asi do 1/3 dĺžky polena. Len ti naznačujem, že som myslel aj na bezpečnosť. Zatiaľ mám obidve ruky aj všetky prsty :) :friends:

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Nový traktor z ARA - Bobino

#424 Nový příspěvek od Veteranista! »

Tvá špípačka je právě dobrá, moc se mi líbí, ale taky něco takového :prace:

A k její bezpečnosti, ,ano je to nebezpečnější než sledování telky, ale pořád ve srovnání třeba s pilou, nebo kuželovou štípačkou je o dost bezpečnější.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

honzasl
Příspěvky: 667
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: Nový traktor z ARA - Bobino

#425 Nový příspěvek od honzasl »

čakal, že mi napíšeš niečo, čím by som prispel k jej bezpečnosti,
a) Rozhodně bych si aspoň přidal Stop tlačítko na dobře dostupném místě.
b) Bál bych se nejvíc toho, že křivě říznuté mokré poleno vyklouzne z pevné opěry a "šťouchne" mě do břicha.
c) Bál bych se, že mi to přirazí prsty. Ano, obsluha musí vědět jak držet poleno.

Celý ten stroj je v podstatě na podobné úrovni, jako jakýkoli razící lis. Ten je buď udělaný s trvale točícím setrvákem a spojkou (spínanou oběma rukama) a nebo má kontinuální pohyb, ale do dráhy se nedají strčit ruce.

Ono je to celé o tom, že dělání dřeva je buď pracné (sekyra), pomalé (hydraulické tovární štípačky) a nebo nebezpečné (tyhlety rychloštípačky a kuželové štípačky)

U všech těchto strojů platí: Dokud na nich pracuje sám konstruktér, není problém. Hlavně to nikomu nepůjčovat, zejména ne vlastním dětem. :)

Ještě jsem chtěl pochválit usazení oken do líce s fasádou, tak se to má dělat.

Uživatelský avatar
workoholik
Příspěvky: 800
Registrován: pát pro 20, 2013 3:05 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Nový traktor z ARA - Bobino

#426 Nový příspěvek od workoholik »

V podstate som sa držal zásady, aby bol stroj jednoduchý. Stáva sa, že na mojej starej( o tejto novej neviem), že nejaké poleno nezvládne. Neviem, teda koľko dreva som s ňou už roztrhal, ale za tých 5-7 rokov toho bolo dosť a pamätám si jeden prípad, že ju zastavilo poleno rezané od koreňa. (sekera mi od neho odskočila a to ju mám ostrú) Nič zo štiepačky nevyskočilo neutrhlo sa, iba ju zastavilo. Vypínač je maximálne poruke. Len som ju vypol a dal krátko na reverz aby sa uvoľnila. potom som to poleno roztrhal od okraja....
Ak poleno držíš z boku, nič sa ti nestane. Keby sa aj zošmyklo z opory, rýchlosť nie je taká veľká a stroj je dosť masívny aby sa niečo napružilo a vyšprnglo do teba. Moja štiepačka sa nedá porovnávať s kuželovou závitovou. Mohol som si ju hravo vyrobiť. Ale po zvážení som si to rýchlo rozmyslel. Na mojej si robí aj moja polovička ale len ľahšie polená, samozrejme. Je to obrovská úľava, keď vieš, že nebudeš týždeň mlátiť do polien aby si ich nachystal na zimu, to mi ver. :) Zavesil som to tu a komentujem len ak sa niekomu bude pozdávať a bude si ju chcieť vyrobiť. :-/

Ďakujem za pochvalu osadenia okien, bol to dlhý proces rozhovorov a zvažovania ako to bude najlepšie. Má to tak kamarát a je spokojný. Nikde sa mu nič nerosí.

Uživatelský avatar
workoholik
Příspěvky: 800
Registrován: pát pro 20, 2013 3:05 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Nový traktor z ARA - Bobino

#427 Nový příspěvek od workoholik »

Ahojte, po dlhšom čase trocha pridávam do svojho vlákna.
Bol to malý čoprík z pioniera. Motor sa ale po čase odporúčal, tak dostal nový 125 pit bike. Vraj pre deti, ale hravo uvezie aj mňa.
Obrázek
Obrázek

Na domčeku sa izoluje podlaha. Ak niekto váha, či si vyrobiť rezačku tak mu radím, že určite áno. Neskutočný pomocník.
Obrázek

Toreto
Příspěvky: 5995
Registrován: stř říj 22, 2008 4:48 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Nový traktor z ARA - Bobino

#428 Nový příspěvek od Toreto »

Tá motorka nemá chybu 8)

peter bendr
Příspěvky: 2512
Registrován: pát bře 25, 2011 11:02 am
Bydliště: Sk

Re: Nový traktor z ARA - Bobino

#429 Nový příspěvek od peter bendr »

Rezacku tiez doma robenu mam pozicanu od kolegovcov som lepil polustyren na fasadu a to je radost robit :wink:

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10023
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový traktor z ARA - Bobino

#430 Nový příspěvek od Ondras83 »

ja to rezal rucne...az bude stavet bracha, prvni vec, kterou vyrobim je ta rezacka... :vztek:

Uživatelský avatar
workoholik
Příspěvky: 800
Registrován: pát pro 20, 2013 3:05 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Nový traktor z ARA - Bobino

#431 Nový příspěvek od workoholik »

Tak zasa prišiel nejaký materiál. Bolo treba zložiť.
Obrázek
Predtým narezať trocha starého dreva studenú vodu moc nemusím. Aspoň som konečne vyskúšal koľko sa asi zmestí do novej vlečky.
Obrázek
a pre porovnanie pohľad na starú vlečku po návrate z hory pred pár rokmi
Obrázek
No a kto sa chce pozrieť, štiepal som staré suché drevo. Neviem si predstaviť, že by som mal do toho mlátiť sekerou.
https://youtu.be/YJZDNLvFo4w

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7434
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Nový traktor z ARA - Bobino

#432 Nový příspěvek od mihi »

Pekne makáš 8)
Mihi

Uživatelský avatar
workoholik
Příspěvky: 800
Registrován: pát pro 20, 2013 3:05 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Nový traktor z ARA - Bobino

#433 Nový příspěvek od workoholik »

Ďakujem, nedá sa inak. :( Ale ako sa pozerám, ty tiež nemáš mozole na chrbáte od postele. 8)

Uživatelský avatar
workoholik
Příspěvky: 800
Registrován: pát pro 20, 2013 3:05 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Nový traktor z ARA - Bobino

#434 Nový příspěvek od workoholik »

Všetkým priateľom a známym prajem hodne zdravia a šťastia v novom roku 2019 :friends:

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10023
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový traktor z ARA - Bobino

#435 Nový příspěvek od Ondras83 »

tobe taky, co stavba?

Odpovědět

Zpět na „Traktory domácí výroby 4x4“